Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: In memoriam Böcklina
Autor: Hugo von Hofmannsthal

Muzyko, zmilknij! Oto scena moja, I wzniosę skargę, bowiem mi przystoi! Młodzieńcom czasu tego jego soki Do żył spływają; ów, co ku mnie patrzy Z cokołu, był mej duszy miłym druhem! O, jakże zbraknie mi jego dobroci, W czasie tym bowiem wiele jest ciemności, I jako łabędź, stwór płynący błogo, Z najady białych ściekających palców Na podobieństwo pocałunku pokarm Chwyta, tak w mrocznych chyliłem godzinach Wargę nad jego dłońmi, by nasycić Duszę pokarmem: był nim sen głęboki. Twój wizerunek jeno w liść uwieńczę, A tyś mi obraz przyozdobił świata! I urok wszelkich rozkwitłych gałązek Przewyższył takim blaskiem pałającym, Żem walił się na ziemię, upojony, I czuł w zachwycie, jak opada szata Z wolna i stromo, o, lśniąca Naturo! Czy słyszysz, przyjacielu? Nie zapragnę Na wszystkie strony rozsyłać heroldów, By wykrzyczeli twe imię na wiatry, Jak kiedy króle mrą: umierający Swym spadkobiercom zostawiają diadem, Pogłos imienia na mogiły płycie. Tyś nadto wielki był czarodziej, twoja Widzialność porzuciła nas, a przecie Nie wiem, co tam i ówdzie pozostało, Potęgą zatajoną i żyjącą! Mroczną źrenicą z ponocnego nurtu Na brzeg się dźwiga wilgotny — lub ucho Kosmate spoza bluszczów, nasłuchując, Godzi w nas, przeto nie uwierzę nigdy, Iżem gdziekolwiek jest osamotniony, Gdzie krzewy trwają oraz kwiaty, nawet Najbardziej niemy głaz, drobniutki obłok Lekko się chwieje w oddali: być może, Prawie na pewno, stwór bardziej przeźroczy, Niźli sam Ariel, za plecami mymi Igra, powietrznie zwodząc; nie zaprzeczysz, Iż między tobą i niejednym stworem Przymierze było splątane w ogniwa, Ach! i wiosenna łąka, spójrz, uśmiechem Wabiła ciebie, jako śmiechem kusi Kobieta tego, któremu noc odda! Mniemałem, skargę iż wzniosę o ciebie, A warga moja ocieka słowami, Które obrzmiałe są pjanym zachwytem: Tedy nie godzi się pozostać tutaj. Trzy razy laską uderzę w tę deskę, Namiot wypełnię postaciami ze snu, Olbrzymie brzemię narzucę ci smutku, Ciężar, pod którym stąpać będziesz chwiejnie, Aby zaszlochał każdy i by odczuł, Jaka działaniom naszym przymieszana Jest melancholia. Niech gra wam ukaże Godzinę trwogi w głębi lśniącej lustra I mistrza ponad wszystkich mroczne słowo Niechaj widmowe wypowiedzą

Czytaj dalej: 1 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan Grabiński, Jan Kasprowicz, Dōgen Kigen, Stanisław Korab-Brzozowski, Léon Deubel, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Cros, Franciszek Karpiński, Alojzy Feliński, Miguel de Cervantes Saavedra, Louis Gallet, Max Elskamp, Tristan Derème, Joachim Gasquet, Jacob i Wilhelm Grimm, Adam Asnyk, Denis Diderot, E. T. A. Hoffmann, Homer, Maria Konopnicka, Hans Christian Andersen, George Gordon Byron, Stanisław Brzozowski, Maria Dąbrowska, Michaił Bułhakow, Tadeusz Boy-Żeleński, Alfred Jarry, Francis Jammes, Zygmunt Gloger, Bolesław Prus, Anatol France, Fryderyk Hölderlin, Maria De La Fayette, Fryderyk Hebbel, Marija Konopnicka, Max Dauthendey, Louis le Cardonnel, Daniel Defoe, Michał Bałucki, Charles Baudlaire, Björnstjerne Björnson, Guillaume Apollinaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Rudyard Kipling, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, James Oliver Curwood, Stefan George, Aleksander Brückner, Klemensas Junoša, Charles Guérin, Aloysius Bertrand, Frances Hodgson Burnett, Anatole le Braz, Casimir Delavigne, Fagus, Władysław Anczyc, Honore de Balzac, Aleksander Dumas, Anatole France, nieznany, Aleksander Fredro, Wiktor Gomulicki, Rudolf G. Binding, Antoni Czechow, Alter Kacyzne, brak, Anton Czechow, Hugo von Hofmannsthal, Charles Baudelaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Seweryn Goszczyński, Konstanty Gaszyński, Jean-Marc Bernard, Theodor Däubler, Karl Gjellerup, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, René Descartes, Théodore de Banville, Andrzej Frycz Modrzewski, Julius Hart, Wincenty Korab-Brzozowski, Eurypides, Józef Czechowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Wiktoras Gomulickis, , Henry Bataille, Joseph Conrad, Pedro Calderón de la Barca, Deotyma,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Przypomnienie dawnej miłości Pieśń pasterska
Pieśń maski
dzisiaj verdun
Moje ustronie
Barwy, głosy, wonie
Życie-i-śmierć
Duch we flaszce
Poglądy księdza Hieronima Coignarda
Katarynka
Antoni Gorecki

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
it-ever.pl




zobacz zrodlo oraz inne
zobacz zrodlo oraz inne
zobacz zrodlo oraz inne
© 2015 Zbiór książek.