Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Przeżycie
Autor: Hugo von Hofmannsthal

Srebrzysto-szarą wonią wypełniona była dolina zmierzchu, jakby księżyc przez chmury się przesiewał. Lecz nie była noc to. Wraz z szarosrebrną wonią tej doliny ciemnej, zmierzchając, myśli me spływały, i cichom tonąć począł w tym przędzącym, przezroczym morzu — opuszczałem życie. Jakżeż cudowne były tutaj kwiaty, płonące kielichami! Gąszcz roślinny, w które blask żółto-krwawy, jak z topazów, w strugach przenikał ciepłych, żarzył się. A całość sute, głębokie wypełniało tlenie smętnej muzyki. I otom ja wiedział, choć nie pojmuję, ale to wiedziałem: że to jest zgon. Przemienił się w muzykę, potężnie tęskniąc, słodki, ciemno-płonąc, krewny najgłębszej melancholii. Dziwne! Nostalgia bezimienna cicho łkała w duszy mej, pragnąc życia, łkała, jako ten szlocha, który na korabiu w żaglach olbrzymich, pożółkłych, z wieczora na toni modro-głębokiej swe miasto, miasto ojczyste mija. Tedy widzi zaułki, słyszy studzien szum i wdycha woń krzewów bzowych, postrzega sam siebie, jak stoi na wybrzeżu dzieckiem, z czułym wzrokiem, co jest zlękniony, płakać pragnie: widzi poprzez otwarte okno blask w swej izbie — lecz wielki korab unosi go dalej, po toni modrej, głębokiej, bez szmeru sunąc w pożółkłych, niepojętych

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hugo von Hofmannsthal <
Spis autorów:

- René Descartes
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Hugo von Hofmannsthal
- Pedro Calderón de la Barca
- Louis le Cardonnel
- Deotyma
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Joachim Gasquet
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides


Polecamy:

Pastuszka gęsi
Jutrzenka duszy
ballada z tamtej strony
Dziewczynka i lalka
Wstęp do filozofii
Mali czarodzieje
Gdy śliczna Panna
Matka
Kapitan Lazare
piłsudski
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Wiktoras Gomulickis, Stanisław Brzozowski, Pedro Calderón de la Barca, Anton Czechow, brak, Antoni Czechow, James Oliver Curwood, Joseph Conrad, René Descartes, Tristan Derème, Tadeusz Boy-Żeleński, Zygmunt Gloger, Jan Kasprowicz, Fagus, Charles Baudelaire, Alojzy Feliński, Francis Jammes, Björnstjerne Björnson, Dōgen Kigen, Marija Konopnicka, Michaił Bułhakow, Franciszek Karpiński, Aloysius Bertrand, Miguel de Cervantes Saavedra, Eurypides, Alter Kacyzne, Guillaume Apollinaire, Bolesław Prus, Rudyard Kipling, Louis Gallet, Charles Guérin, Rudolf G. Binding, Hans Christian Andersen, nieznany, Joachim Gasquet, Julius Hart, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Baudlaire, , Daniel Defoe, Hugo von Hofmannsthal, Louis le Cardonnel, Maria De La Fayette, Alfred Jarry, Konstanty Gaszyński, Honore de Balzac, Deotyma, Denis Diderot, Wincenty Korab-Brzozowski, Johann Wolfgang von Goethe, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Adam Asnyk, Klemensas Junoša, E. T. A. Hoffmann, Stanisław Korab-Brzozowski, Theodor Däubler, Stefan George, Anatole France, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Cros, Léon Deubel, Homer, Gustave Kahn, Théodore de Banville, Władysław Anczyc, Aleksander Fredro, Aleksander Brückner, Stefan Grabiński, Marceline Desbordes-Valmore, Seweryn Goszczyński, Antonina Domańska, Henry Bataille, George Gordon Byron, Aleksander Dumas, Max Elskamp, Frances Hodgson Burnett, Fryderyk Hebbel, Jacob i Wilhelm Grimm, Maria Konopnicka, Wiktor Gomulicki, Fryderyk Hölderlin, Maria Dąbrowska, Casimir Delavigne, Michał Bałucki, Karl Gjellerup, Józef Czechowicz, Anatol France, Jean-Marc Bernard, Anatole le Braz, Max Dauthendey,

dekoracjemieszkaniowe.pl
najlepszy z retuszem fotograf aktów warszawa specjalizacja 7 lat
kuchnie na wymiar katowice
© 2015 Zbiór książek.