Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Był to Berko sławny Żyd
Autor: nieznany

Był to Berko, sławny Żyd! Człek sumienny — Polak prawy, Nie kwaterką, ni szacherką, Lecz się krwią dorobił sławy! Nikt sobie nie miał za wstyd Służyć pod nim; — bo choć Żyd, Był on tęgim wojownikiem, — Przy tym panem pułkownikiem. — Za Kościuszki zaczął służyć I Moskalom skórę łatał. Gdy nie stało naczelnika, Nie dał się pan Berko zdurzyć, W rękę pika, na konika, Z Francuzami wnet się zbrata, Bonapart zrobił go szefem, Więc Moskala znowu łoił, A którego tylko spłatał, Ten się pewno nie wygoił. — Potem pod księciem Józefem, Gdy przyszło na Austriaka, Bił w dwójnasób! bo wet za wet, Za Żyda i za Polaka! Szkody broił im niezmierne, Bez pardonu bił ich nawet, A co palnął w pysk lub głowę, ”Na ci Sz…… za koszerne, ”Na ci Sz…… za świeczkowe”.

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Michał Bałucki
- Karl Gjellerup
- Konstanty Gaszyński
- Józef Czechowicz
- Jean-Marc Bernard
- Seweryn Goszczyński
- Maria Konopnicka
- Fryderyk Hölderlin
- Klemensas Junoša
- Marija Konopnicka


Polecamy:

knajpa
Śpiewaj wolno
Panna de Scudéry
Dziewczynka i lalka
Ongi śpiewałem
Pastuszka gęsi
Opuszczenie
Śnieg spadnie
Znasz-li ten kraj
Podrzutek

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
George Gordon Byron, Fryderyk Hölderlin, Maria De La Fayette, Franciszek Karpiński, Fagus, nieznany, Joseph Conrad, Marceline Desbordes-Valmore, Jacob i Wilhelm Grimm, Alfred Jarry, Michał Bałucki, Charles Baudelaire, Tristan Derème, Charles Guérin, Dōgen Kigen, Alter Kacyzne, Aloysius Bertrand, Miguel de Cervantes Saavedra, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Johann Wolfgang von Goethe, Louis le Cardonnel, Antoni Czechow, Honore de Balzac, Anatol France, Théodore de Banville, Charles Baudlaire, Léon Deubel, Stefan George, Hugo von Hofmannsthal, Klemensas Junoša, James Oliver Curwood, Wiktoras Gomulickis, Hans Christian Andersen, Anatole France, René Descartes, Casimir Delavigne, Maria Dąbrowska, Max Elskamp, Tadeusz Boy-Żeleński, Jean-Marc Bernard, Seweryn Goszczyński, Rudolf G. Binding, Rudyard Kipling, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wincenty Korab-Brzozowski, Aleksander Dumas, Józef Czechowicz, Konstanty Gaszyński, Aleksander Brückner, Fryderyk Hebbel, Deotyma, Władysław Anczyc, Charles Cros, Louis Gallet, Theodor Däubler, Aleksander Fredro, , Antonina Domańska, Jan Kasprowicz, Stefan Grabiński, Homer, Frances Hodgson Burnett, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Max Dauthendey, brak, Anatole le Braz, Guillaume Apollinaire, Joachim Gasquet, Francis Jammes, Stanisław Brzozowski, Eurypides, Gustave Kahn, Henry Bataille, Adam Asnyk, Denis Diderot, Andrzej Frycz Modrzewski, Wiktor Gomulicki, Stanisław Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Daniel Defoe, Marija Konopnicka, Maria Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Björnstjerne Björnson, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Anton Czechow, E. T. A. Hoffmann, Bolesław Prus, Zygmunt Gloger, Alojzy Feliński, Julius Hart, Karl Gjellerup,

Szamba betonowe Boguszów-Gorce
© 2015 Zbiór książek.