Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Był to Berko sławny Żyd
Autor: nieznany

Był to Berko, sławny Żyd! Człek sumienny — Polak prawy, Nie kwaterką, ni szacherką, Lecz się krwią dorobił sławy! Nikt sobie nie miał za wstyd Służyć pod nim; — bo choć Żyd, Był on tęgim wojownikiem, — Przy tym panem pułkownikiem. — Za Kościuszki zaczął służyć I Moskalom skórę łatał. Gdy nie stało naczelnika, Nie dał się pan Berko zdurzyć, W rękę pika, na konika, Z Francuzami wnet się zbrata, Bonapart zrobił go szefem, Więc Moskala znowu łoił, A którego tylko spłatał, Ten się pewno nie wygoił. — Potem pod księciem Józefem, Gdy przyszło na Austriaka, Bił w dwójnasób! bo wet za wet, Za Żyda i za Polaka! Szkody broił im niezmierne, Bez pardonu bił ich nawet, A co palnął w pysk lub głowę, ”Na ci Sz…… za koszerne, ”Na ci Sz…… za świeczkowe”.

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Antoni Czechow
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Johann Wolfgang von Goethe
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Honore de Balzac
- Max Dauthendey
- Louis le Cardonnel
- nieznany
- Franciszek Karpiński
- James Oliver Curwood


Polecamy:

Do Teodora De Banville
Październik
W knajpie
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Złoczyńca
W złym humorze
Otchłań
Hymn do piękna
Śpiewaj wolno
Zagubienie aureoli
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Max Elskamp, Józef Czechowicz, Jan Kasprowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Frances Hodgson Burnett, Theodor Däubler, E. T. A. Hoffmann, Stefan George, Tristan Derème, Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktoras Gomulickis, Fagus, brak, Wiktor Gomulicki, , Antonina Domańska, Fryderyk Hölderlin, Francis Jammes, Maria Konopnicka, Charles Baudlaire, Alojzy Feliński, Tadeusz Boy-Żeleński, Jacob i Wilhelm Grimm, Anton Czechow, Adam Asnyk, Antoni Czechow, Guillaume Apollinaire, Maria De La Fayette, Björnstjerne Björnson, Rudolf G. Binding, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Deotyma, Michaił Bułhakow, Aloysius Bertrand, Casimir Delavigne, Rudyard Kipling, Daniel Defoe, Max Dauthendey, Konstanty Gaszyński, Wincenty Korab-Brzozowski, George Gordon Byron, Homer, Klemensas Junoša, Aleksander Brückner, Stanisław Korab-Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Henry Bataille, Eurypides, Denis Diderot, Aleksander Dumas, Stanisław Brzozowski, Franciszek Karpiński, René Descartes, nieznany, Joachim Gasquet, Julius Hart, Zygmunt Gloger, Anatole France, Hans Christian Andersen, Hugo von Hofmannsthal, Bolesław Prus, Anatole le Braz, Pedro Calderón de la Barca, Joseph Conrad, Léon Deubel, Louis Gallet, Marija Konopnicka, Gustave Kahn, Fryderyk Hebbel, Jean-Marc Bernard, Honore de Balzac, Charles Guérin, Charles Baudelaire, Aleksander Fredro, Charles Cros, Alter Kacyzne, Johann Wolfgang von Goethe, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Théodore de Banville, Louis le Cardonnel, Karl Gjellerup, Maria Dąbrowska, Michał Bałucki, Władysław Anczyc, James Oliver Curwood, Dōgen Kigen, Seweryn Goszczyński, Stefan Grabiński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatol France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alfred Jarry,

więcej
produkcja animacji 3d
© 2015 Zbiór książek.