Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Diaboliada
Autor: Michaił Bułhakow

Połtawy ja nie pojadę. Tłusty człowiek zadrżał w przerażeniu, popatrzał w źrenice Korotkowa i zaczął osiadać w tył. — Aresztujże — pisnął Korotkow i pokazał grubasowi drżący blady język, pachnący kroplami walerianowymi — jakżeż ty aresztujesz, jeżeli zamiast dokumentów figa? Być może, jam Hohenzollern. — Panie Jezusie — rzekł grubas, trzęsącą ręką przeżegnał się i przemienił z różowego na żółtego. — Kalsonera nie spotkałeś? — krótko spytał Korotkow i obejrzał się — odpowiadaj, grubasie. — W żadnym razie nie — odpowiedział grubas, zmieniając różowe zabarwienie na szare. — Cóż teraz robić? Co? — Do Dyrkina, nie inaczej — wyjąkał grubas — do niego najlepiej. Tylko groźny. Uch, groźny! I nie podchodź. Dwóch już od niego z góry wyleciało. Telefon rozbił obecnie. — Pięknie — odpowiedział Korotkow i junacko splunął — nam teraz wszystko jedno. Podnoś! — Nóżki nie rozbijajcie, towarzyszu pełnomocniku — czule rzekł grubas, wsadzając Korotkowa do windy. Na pierwszej platformie napotkano malutkiego lat szesnastu, który strasznie zakrzyczał: — Gdzie ty? Stój! — Nie bij, diadieńka — rzekł grubas najeżywszy się i zakrywając głowę rękoma — do samego Dyrkina. — Przechodź! — krzyknął malutki. Grubas zaszeptał: — Wy już idźcie, wasza światłości, a ja tu na was poczekam. Bardzo strasznie… Korotkow dostał się do ciemnego przedpokoju, a z niego do pustej sali, w której był rozpostarty błękitny, wytarty dywan. Przed drzwiami z napisem „Dyrkin” Korotkow cokolwiek zawahał się, lecz potem wszedł i znalazł się w przytulnie umeblowanym gabinecie z olbrzymim malinowym biurkiem i zegarem na ścianie. Malutki pulchny Dyrkin zerwał się na sprężynie spoza biurka i, podkręciwszy do góry wąsy, warknął: — M-milczeć!… — chociaż Korotkow jeszcze zupełnie nic nie powiedział. W tejże chwili w gabinecie ukazał się blady młodzieniec z teczką. Twarz Dyrkina momentalnie okryła się zmarszczkami uśmiechu. — A-a! — zawołał słodko — Artur Arturycz. Nasze wam. — Słuchaj, Dyrkin — przemówił młodzieniec metalicznym głosem — tyś napisał do Puryszewa, że jakoby ja utworzyłem w kasie emerytalnej swą dyktaturę osobistą i skradłem emerytalne majowe pieniądze? Ty? Odpowiadaj, parszywa swołocz. — Ja? — zamruczał Dyrkin, czarodziejsko przemieniając się z groźnego Dyrkina w Dyrkina dobrego — ja, Arturze Arturowiczu… Ja, rozumie się… Wy to na próżno… — Ach, ty szubrawcze, szubrawcze — rozdzielając na sylaby rzekł młodzieniec, pokiwał głową i zamachnąwszy się teczką, trzasnął nią Dyrkina po uchu, zupełnie jakby blin wyłożył na talerz. Korotkow machinalnie jęknął i zamarł. — To samo będzie i tobie, i każdemu łotrowi, który pozwoli sobie wsadzać nos w moje sprawy — pouczająco rzekł młodzieniec i pogroziwszy na

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 24 | 25 | 26 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aleksander Dumas, Antonina Domańska, Aleksander Fredro, nieznany, Jan Kasprowicz, Jacob i Wilhelm Grimm, Daniel Defoe, Stanisław Korab-Brzozowski, Antoni Czechow, E. T. A. Hoffmann, Julius Hart, Zygmunt Gloger, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fryderyk Hebbel, Andrzej Frycz Modrzewski, Józef Czechowicz, Michaił Bułhakow, Michał Bałucki, Charles Cros, Stanisław Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktor Gomulicki, Tadeusz Boy-Żeleński, Seweryn Goszczyński, René Descartes, brak, Max Dauthendey, Jean-Marc Bernard, Maria Dąbrowska, Hugo von Hofmannsthal, Tristan Derème, Charles Baudelaire, Klemensas Junoša, Gustave Kahn, Denis Diderot, Aloysius Bertrand, Louis le Cardonnel, George Gordon Byron, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Léon Deubel, Marceline Desbordes-Valmore, Francis Jammes, Homer, Wiktoras Gomulickis, Anatol France, Anatole le Braz, Joachim Gasquet, Fagus, Hans Christian Andersen, Anatole France, Wincenty Korab-Brzozowski, Anton Czechow, , Franciszek Karpiński, Adam Asnyk, Max Elskamp, Maria De La Fayette, Honore de Balzac, Konstanty Gaszyński, Charles Baudlaire, Aleksander Brückner, Pedro Calderón de la Barca, Karl Gjellerup, Theodor Däubler, Charles Guérin, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Władysław Anczyc, Stefan George, Alojzy Feliński, Casimir Delavigne, Bolesław Prus, Stefan Grabiński, Guillaume Apollinaire, Fryderyk Hölderlin, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, Rudolf G. Binding, Björnstjerne Björnson, Théodore de Banville, Henry Bataille, Deotyma, Joseph Conrad, Alter Kacyzne, Eurypides, Louis Gallet, Frances Hodgson Burnett, Johann Wolfgang von Goethe, Dōgen Kigen, Rudyard Kipling, Alfred Jarry, James Oliver Curwood, Maria Konopnicka,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

ballada z tamtej strony
Małe niedole pożycia małżeńskiego
Półkula w lokach
Pieśń przyjacielska Przy kielichu
Harmonia wieczorna
Testament
Czerwone buciki
Elegia
dom świętego kazimierza
Oddźwięki

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.com.pl




autobusy warszawa
świadczymy usługi usuwanie adblue we wszystkich samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych, maszynach rolniczych, leśnych i budowlanych.
ts2 space ethical practices ts2 satellite
© 2015 Zbiór książek.