Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą. Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem. — Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*… Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy. Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem. Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę. — Wszystko dobrze… — szeptała —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Maria Konopnicka <
Spis autorów:

- Léon Deubel
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Alter Kacyzne
- Theodor Däubler
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Fagus
- Jan Kasprowicz
- Anatole le Braz
- Michał Bałucki


Polecamy:

Żądza nicestwa
Śmierć urzędnika
Gaj święcony
Ukrzyżowanie
świat
Powrót z Warszawy na wieś
Rota
Marzenie paryskie
Gdy śliczna Panna
Pan Grubas

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Deotyma, Theodor Däubler, Dōgen Kigen, Fagus, , Wiktoras Gomulickis, Johann Wolfgang von Goethe, Michał Bałucki, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktor Gomulicki, Jan Kasprowicz, René Descartes, Anton Czechow, E. T. A. Hoffmann, George Gordon Byron, Joseph Conrad, nieznany, Léon Deubel, Bolesław Prus, Björnstjerne Björnson, Wincenty Korab-Brzozowski, Francis Jammes, Marceline Desbordes-Valmore, Daniel Defoe, Charles Guérin, Théodore de Banville, Guillaume Apollinaire, Homer, Denis Diderot, Tadeusz Boy-Żeleński, Fryderyk Hölderlin, Alojzy Feliński, Miguel de Cervantes Saavedra, Maria De La Fayette, Charles Baudlaire, Honore de Balzac, Klemensas Junoša, Stanisław Korab-Brzozowski, brak, Tristan Derème, Fryderyk Hebbel, Rudolf G. Binding, Aleksander Brückner, Julius Hart, Stanisław Brzozowski, Louis le Cardonnel, Aloysius Bertrand, Max Dauthendey, Antoni Czechow, Casimir Delavigne, Stefan Grabiński, Konstanty Gaszyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Michaił Bułhakow, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatol France, Charles Cros, Karl Gjellerup, Gustave Kahn, Joachim Gasquet, Frances Hodgson Burnett, Władysław Anczyc, Eurypides, Charles Baudelaire, James Oliver Curwood, Hugo von Hofmannsthal, Anatole le Braz, Stefan George, Alfred Jarry, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Zygmunt Gloger, Rudyard Kipling, Józef Czechowicz, Seweryn Goszczyński, Max Elskamp, Aleksander Fredro, Antonina Domańska, Hans Christian Andersen, Alter Kacyzne, Adam Asnyk, Louis Gallet, Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Henry Bataille, Aleksander Dumas, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Anatole France, Jean-Marc Bernard, Jacob i Wilhelm Grimm,

http://www.gimnazjum20.pl
sennik egipski
clickbank payday loan
© 2015 Zbiór książek.