Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą. Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem. — Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*… Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy. Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem. Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę. — Wszystko dobrze… — szeptała —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Maria Konopnicka <
Spis autorów:

- Charles Cros
- Tristan Derème
- James Oliver Curwood
- Antonina Domańska
- Marceline Desbordes-Valmore
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Björnstjerne Björnson
- Tadeusz Boy-Żeleński
- nieznany
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz


Polecamy:

Są na pewno
mózg lat 12
Wino samotnika
Paziowie króla Zygmunta opowiadanie obyczajowe na tle dawnych wieków
Pod baldachimem drzew
Ach! rzucić sieci zdarte
więzienie
Kara pychy
Wieniec z liści odarty
Iliada
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Antonina Domańska, Rudolf G. Binding, Casimir Delavigne, Max Dauthendey, Fryderyk Hölderlin, Stanisław Korab-Brzozowski, Daniel Defoe, Jan Kasprowicz, Homer, Tristan Derème, Max Elskamp, Frances Hodgson Burnett, , Anatol France, Aleksander Fredro, Joachim Gasquet, Klemensas Junoša, Théodore de Banville, Wiktor Gomulicki, Léon Deubel, Seweryn Goszczyński, Louis Gallet, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatole le Braz, Joseph Conrad, Hans Christian Andersen, Fagus, Wiktoras Gomulickis, Aleksander Brückner, Fryderyk Hebbel, Pedro Calderón de la Barca, Henry Bataille, Louis le Cardonnel, Rudyard Kipling, Konstanty Gaszyński, Aloysius Bertrand, Denis Diderot, Adam Asnyk, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Józef Czechowicz, E. T. A. Hoffmann, Jean-Marc Bernard, Eurypides, Michaił Bułhakow, Miguel de Cervantes Saavedra, Michał Bałucki, Stefan Grabiński, Maria Konopnicka, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Baudelaire, Dōgen Kigen, Aleksander Dumas, nieznany, Charles Baudlaire, James Oliver Curwood, Franciszek Karpiński, Julius Hart, Charles Guérin, Hugo von Hofmannsthal, George Gordon Byron, Johann Wolfgang von Goethe, Stefan George, Deotyma, Antoni Czechow, Bolesław Prus, Alfred Jarry, Maria De La Fayette, Zygmunt Gloger, Anton Czechow, Jacob i Wilhelm Grimm, Andrzej Frycz Modrzewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Brzozowski, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, René Descartes, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alter Kacyzne, brak, Honore de Balzac, Maria Dąbrowska, Charles Cros, Anatole France, Theodor Däubler, Björnstjerne Björnson, Gustave Kahn, Guillaume Apollinaire, Marija Konopnicka, Francis Jammes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Władysław Anczyc, Karl Gjellerup,

saller polska
wesele dron
© 2015 Zbiór książek.