Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Jeszcześ Polsko nie zginęła
Autor: nieznany

Jeszcześ Polsko nie zginęła» Brzmi wciąż, choć się pieni wróg. W którymś ufność swą złożyła, Jeszcze żyje — stary Bóg. W oczach Jego długie lata Jako jeden przemkną dzień; Drogich osób niech Cię strata, Niech nie trwoży śmierci cień. Bóg na wrogów ześle karę, Co nad liczbę dręczą Was! Kto najświętsze zgwałcił prawa I zbrodniczy dzielił plon: Tego pomsta rychło krwawa Przed odwieczny pozwie tron. Kto się w świętym stawił boju Za ołtarze, kraj i lud, Kto w cierpieniach, kto wśród znoju Świętej sprawy dźwigał trud, Niechaj wzniesie w górę czoło, Które wrogów gnębił gniew, Bo ot wschodzi już wokoło Z krwi męczeńskiej nowy siew. Bohaterem — kto orężnie Z wrogiem bieży w krwawy tan; Bohaterem — ten, co mężnie Rzekł: mścicielem moim Pan! Już się jasny przedświt zbliża Wzorem ludów zna Cię świat, Bohaterze wiary, krzyża I ofiaro strasznych zdrad. Duchy przodków z fal błękitów, Już ku Tobie w wieńcach mkną, Już powstają z Karpat szczytów, Widzę świetną przyszłość Twą. Dawna sławo, coś się zćmiła, W Sobieskiego ślady spiesz, Jeszcześ Polsko nie zginęła, Tylko ufaj, cierp i

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Bolesław Prus
- Marceline Desbordes-Valmore
- Alter Kacyzne
- Francis Jammes
- Hans Christian Andersen
- Theodor Däubler
- Zygmunt Gloger
- Rudyard Kipling
- Wiktoras Gomulickis
- E. T. A. Hoffmann


Polecamy:

we czterech
Przesłanie
Amor i czaszka
Katarynka
deszcz w concarneau
Das Majorat
W knajpie
O przyjmowaniu wskazań
Dym
Sed non satiata
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Franciszek Karpiński, Adam Asnyk, Aloysius Bertrand, Józef Czechowicz, Anton Czechow, George Gordon Byron, Fagus, Marija Konopnicka, Stefan George, Michał Bałucki, Casimir Delavigne, Dōgen Kigen, Léon Deubel, Hans Christian Andersen, Henry Bataille, Gustave Kahn, Wiktor Gomulicki, Maria De La Fayette, Johann Wolfgang von Goethe, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Fredro, Pedro Calderón de la Barca, Julius Hart, Charles Baudlaire, Aleksander Dumas, Marceline Desbordes-Valmore, Deotyma, brak, Klemensas Junoša, Michaił Bułhakow, Władysław Anczyc, Fryderyk Hölderlin, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Guillaume Apollinaire, Antoni Czechow, Alfred Jarry, Bolesław Prus, Stanisław Brzozowski, Antonina Domańska, Andrzej Frycz Modrzewski, Björnstjerne Björnson, Louis Gallet, Maria Konopnicka, James Oliver Curwood, Joseph Conrad, , Max Dauthendey, Charles Baudelaire, Karl Gjellerup, Zygmunt Gloger, Denis Diderot, Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Kasprowicz, Anatole France, Stefan Grabiński, Homer, Rudyard Kipling, Seweryn Goszczyński, Anatol France, Daniel Defoe, Aleksander Brückner, Stanisław Korab-Brzozowski, Alter Kacyzne, Wiktoras Gomulickis, Anatole le Braz, Theodor Däubler, Jean-Marc Bernard, Francis Jammes, Théodore de Banville, Fryderyk Hebbel, Maria Dąbrowska, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alojzy Feliński, Jacob i Wilhelm Grimm, Hugo von Hofmannsthal, Honore de Balzac, Rudolf G. Binding, Louis le Cardonnel, Charles Guérin, Charles Cros, Miguel de Cervantes Saavedra, nieznany, E. T. A. Hoffmann, Max Elskamp, Tristan Derème, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Frances Hodgson Burnett, Eurypides, Joachim Gasquet, Wincenty Korab-Brzozowski, René Descartes, Konstanty Gaszyński,

pensjonaty barlinek
kancelariaultimatum
© 2015 Zbiór książek.