Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Kwiaty Idalki
Autor: Hans Christian Andersen

Moje śliczne kwiaty zupełnie powiędły! — zawołała Idalka zasmucona. — Wczoraj wieczorem jeszcze były takie ładne, a dziś zwiesiły główki, opuściły liście. Co to ma znaczyć? Dlaczego to, Fredziu? Ostatnie zapytanie zwróciła do studenta, który siedział na sofie. Nie darmo pytała go o to: Fredzio wiedział wszystko. Umiał opowiadać prześliczne historie, wycinać różne figle: serduszka z tańczącymi w środku dziewczynkami, kwiaty i wspaniale zamki, w których się otwierały drzwi i okna. Był to nie lada student. — Dlaczegóż dzisiaj te kwiaty tak zwiędły? — powtórzyła, wskazując bukiet na stoliku. — Nie wiesz, dlaczego? — rzekł Fredzio. — Twoje kwiaty były dziś w nocy na balu i dlatego teraz pospuszczały głowy. Są zmęczone. — Co też ty mówisz, Fredziu. Przecież kwiaty tańczyć nie umieją. — Tak myślisz? A ja twierdzę, że tańczą prześlicznie, prawie co noc, kiedy my śpimy, wyprawiają sobie bale i bawią się wybornie. — A dzieci na takim balu być nie mogą? — Owszem — odparł Alfred — bywa ich nawet zwykle dosyć dużo: pączki róż, konwalijki ledwie rozwinięte, stokrotki polne. — I gdzież one tańczą? — Czy pamiętasz zamek królewski za miastem, gdzie jest ten duży ogród, pełen kwiatów? Karmiłaś tam łabędzie, czy pamiętasz? Przypływały do ciebie i chwytały okruchy chleba, które rzucałaś do wody. Tam właśnie odbywają się zwykle te bale. — Ach, wiem! Byłam tam właśnie wczoraj z mamą, ale nie widziałam już liści na drzewach, ani kwiatów w ogrodzie. Gdzież się podziały

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Alfred Jarry
- Antonina Domańska
- Homer
- Dōgen Kigen
- Bolesław Prus
- Karl Gjellerup
- Honore de Balzac
- Konstanty Gaszyński
- René Descartes
- Björnstjerne Björnson


Polecamy:

Trzaska i Zbroja
W złym humorze
Przypadek
Historia żółtej ciżemki
elegia niemocy
Spleen
Życie-i-śmierć
Cudzoziemiec
Kiwony
Jak skończyć z piekłem kobiet?
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
nieznany, Homer, Deotyma, Stanisław Korab-Brzozowski, Denis Diderot, Aleksander Fredro, Adam Asnyk, Hans Christian Andersen, Jan Kasprowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wiktoras Gomulickis, Antonina Domańska, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Bolesław Prus, Jean-Marc Bernard, Antoni Czechow, Maria De La Fayette, Hugo von Hofmannsthal, Stefan George, Julius Hart, Anatol France, E. T. A. Hoffmann, Björnstjerne Björnson, Louis le Cardonnel, brak, Daniel Defoe, René Descartes, Aloysius Bertrand, Klemensas Junoša, Rudolf G. Binding, George Gordon Byron, Anatole le Braz, Stanisław Brzozowski, Casimir Delavigne, Louis Gallet, Alojzy Feliński, Andrzej Frycz Modrzewski, Zygmunt Gloger, Francis Jammes, Wiktor Gomulicki, Guillaume Apollinaire, Aleksander Dumas, Charles Cros, Max Elskamp, Joachim Gasquet, Alfred Jarry, Charles Guérin, Rudyard Kipling, Jacob i Wilhelm Grimm, Konstanty Gaszyński, Henry Bataille, Marceline Desbordes-Valmore, Maria Dąbrowska, Anton Czechow, Dōgen Kigen, Frances Hodgson Burnett, Tristan Derème, Władysław Anczyc, Maria Konopnicka, Gustave Kahn, Michał Bałucki, Honore de Balzac, James Oliver Curwood, Charles Baudelaire, Aleksander Brückner, Fagus, Joseph Conrad, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Fryderyk Hölderlin, Józef Czechowicz, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan Grabiński, Léon Deubel, Théodore de Banville, Tadeusz Boy-Żeleński, , Karl Gjellerup, Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, Anatole France, Eurypides, Fryderyk Hebbel, Pedro Calderón de la Barca, Johann Wolfgang von Goethe, Wincenty Korab-Brzozowski, Michaił Bułhakow, Alter Kacyzne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Theodor Däubler, Charles Baudlaire, Seweryn Goszczyński, Max Dauthendey,

najlepszy sklep z maszynami czyszczacymi https://www.maszynyczyszczace.eu/pl/ w polsce
prawo jazdy kraków
saller
© 2015 Zbiór książek.