Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Kwiaty Idalki
Autor: Hans Christian Andersen

Moje śliczne kwiaty zupełnie powiędły! — zawołała Idalka zasmucona. — Wczoraj wieczorem jeszcze były takie ładne, a dziś zwiesiły główki, opuściły liście. Co to ma znaczyć? Dlaczego to, Fredziu? Ostatnie zapytanie zwróciła do studenta, który siedział na sofie. Nie darmo pytała go o to: Fredzio wiedział wszystko. Umiał opowiadać prześliczne historie, wycinać różne figle: serduszka z tańczącymi w środku dziewczynkami, kwiaty i wspaniale zamki, w których się otwierały drzwi i okna. Był to nie lada student. — Dlaczegóż dzisiaj te kwiaty tak zwiędły? — powtórzyła, wskazując bukiet na stoliku. — Nie wiesz, dlaczego? — rzekł Fredzio. — Twoje kwiaty były dziś w nocy na balu i dlatego teraz pospuszczały głowy. Są zmęczone. — Co też ty mówisz, Fredziu. Przecież kwiaty tańczyć nie umieją. — Tak myślisz? A ja twierdzę, że tańczą prześlicznie, prawie co noc, kiedy my śpimy, wyprawiają sobie bale i bawią się wybornie. — A dzieci na takim balu być nie mogą? — Owszem — odparł Alfred — bywa ich nawet zwykle dosyć dużo: pączki róż, konwalijki ledwie rozwinięte, stokrotki polne. — I gdzież one tańczą? — Czy pamiętasz zamek królewski za miastem, gdzie jest ten duży ogród, pełen kwiatów? Karmiłaś tam łabędzie, czy pamiętasz? Przypływały do ciebie i chwytały okruchy chleba, które rzucałaś do wody. Tam właśnie odbywają się zwykle te bale. — Ach, wiem! Byłam tam właśnie wczoraj z mamą, ale nie widziałam już liści na drzewach, ani kwiatów w ogrodzie. Gdzież się podziały

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Julius Hart
- Jean-Marc Bernard
- Maria Konopnicka
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Björnstjerne Björnson
- nieznany
- Rudyard Kipling
- Marija Konopnicka
- Joseph Conrad
- Fagus


Polecamy:

Mędrcy świata
Biedny młynarczyk i kotek
Widmo
Ojciec Goriot
opowiadanie
O krasnoludkach i sierotce Marysi
Bywaj dziewczę zdrowe
Trzy pióra
Wykrzyknik
De profundis

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Liudvika Didžiulienė-Žmona, Zygmunt Gloger, Maria De La Fayette, Anatole France, Konstanty Gaszyński, Jean-Marc Bernard, Théodore de Banville, Alfred Jarry, Charles Cros, Julius Hart, Dōgen Kigen, Guillaume Apollinaire, Theodor Däubler, Klemensas Junoša, Deotyma, Fryderyk Hebbel, Homer, Alojzy Feliński, Max Elskamp, Fryderyk Hölderlin, E. T. A. Hoffmann, Daniel Defoe, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Baudelaire, Aleksander Brückner, Frances Hodgson Burnett, Stefan George, Anatole le Braz, Johann Wolfgang von Goethe, Joachim Gasquet, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Fredro, , nieznany, Franciszek Karpiński, Gustave Kahn, Francis Jammes, Karl Gjellerup, Marija Konopnicka, Wiktoras Gomulickis, Jacob i Wilhelm Grimm, Henry Bataille, Miguel de Cervantes Saavedra, Honore de Balzac, Seweryn Goszczyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Léon Deubel, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Brzozowski, Adam Asnyk, Hugo von Hofmannsthal, Władysław Anczyc, Fagus, Stefan Grabiński, brak, Louis Gallet, Pedro Calderón de la Barca, Denis Diderot, Alter Kacyzne, René Descartes, Maria Dąbrowska, Tristan Derème, Jan Kasprowicz, Joseph Conrad, James Oliver Curwood, Hans Christian Andersen, Antoni Czechow, Rudolf G. Binding, Michaił Bułhakow, Max Dauthendey, Charles Guérin, Bolesław Prus, Anatol France, Wiktor Gomulicki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Björnstjerne Björnson, Józef Czechowicz, Michał Bałucki, Rudyard Kipling, Andrzej Frycz Modrzewski, Eurypides, Aleksander Dumas, Aloysius Bertrand, Anton Czechow, Casimir Delavigne, George Gordon Byron, Louis le Cardonnel, Maria Konopnicka, Marceline Desbordes-Valmore, Antonina Domańska, Charles Baudlaire,

pozycjonowanie stron
© 2015 Zbiór książek.