Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Listek z nieba
Autor: Hans Christian Andersen

Wysoko, w przejrzystym i jasnym powietrzu płynął anioł Boży z rajskim kwiatem w ręku. Gdy go podnosił do ust, jeden mały płatek oderwał się leciuchny i jak motyl biały spadał ku ziemi. W zielonym lesie upadł na grunt miękki i wypuścił korzonek, potem kiełek w górę i zaczął rosnąć. — A to co za przybłęda? — zawołały zdziwione rośliny. — Nikt go tu nie zna, z nikim nie jest spokrewniony, nawet niepodobny do nikogo. Natręt! Przypatrywały mu się z daleka z pogardą, ale nawet osty i dzikie pokrzywy rozmawiać z nim nie chciały. — Musi to być jakiś potwór ogrodowy — zdecydowały po długim namyśle leśne sąsiadki — czego chce tu między nami? I szydziły z niego pogardliwie, myśląc, że jest potworem, sztucznie wyhodowanym przez człowieka. — Po coś tu przyszedł? — pytały go osty, o liściach najeżonych ostrymi kolcami. — Każdy powinien żyć pomiędzy swymi. — Po co tak rozpościerasz swoje pędy? — wołały inne drzewa i rośliny. — Nie przybliżaj się do nas! A może myślisz, że cię będziemy dźwigały? Nadeszła zima, śnieg pokrył ziemię i rośliny, ale nad listkiem z nieba jaśniał dziwnym światłem, jak gdyby pod nim paliła się lampa i przeświecała przez białe pokrycie. A kiedy wiosna powróciła znowu i śnieg ustąpił, na wilgotnej ziemi ukazał się kwiat cudny, o barwach nieporównanych i prześlicznej woni. W całym lesie nie było podobnego cudu. Właśnie przechodził tędy uczony profesor botaniki. Zdziwił go kwiat nieznany, więc go zerwał, obejrzał, pokosztował, powąchał, rozpatrywał przez szkiełka i bez

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Andrzej Frycz Modrzewski
- brak
- Théodore de Banville
- nieznany
- Theodor Däubler
- Johann Wolfgang von Goethe
- Dōgen Kigen
- Anatole le Braz
- Hugo von Hofmannsthal
- Maria De La Fayette


Polecamy:

Wilk i człowiek
Pieśń jesienna
Białośnieżka i Różanka
Antoni Gorecki
W razurze
Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca komedia w 5 aktach wierszem
Ach! rzucić sieci zdarte
Zaczarowana Królewna
Widmo
Zamek kaniowski
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Fryderyk Hebbel, Björnstjerne Björnson, Klemensas Junoša, Hans Christian Andersen, Bolesław Prus, Anatole France, Fagus, Józef Czechowicz, Wiktoras Gomulickis, Charles Guérin, Denis Diderot, Homer, Rudyard Kipling, Anton Czechow, Michał Bałucki, Guillaume Apollinaire, Max Dauthendey, Marceline Desbordes-Valmore, Hugo von Hofmannsthal, Julius Hart, Konstanty Gaszyński, Henry Bataille, Tristan Derème, Michaił Bułhakow, Seweryn Goszczyński, , Theodor Däubler, Aleksander Dumas, Aleksander Fredro, Maria De La Fayette, Charles Cros, Miguel de Cervantes Saavedra, Dōgen Kigen, Maria Konopnicka, Antonina Domańska, Jan Kasprowicz, Stefan Grabiński, Wiktor Gomulicki, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Frances Hodgson Burnett, Karl Gjellerup, Stefan George, Théodore de Banville, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, René Descartes, Léon Deubel, Stanisław Brzozowski, Władysław Anczyc, Tadeusz Boy-Żeleński, Alojzy Feliński, Marija Konopnicka, Andrzej Frycz Modrzewski, Deotyma, nieznany, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Daniel Defoe, Alfred Jarry, Eurypides, Charles Baudelaire, Zygmunt Gloger, Stanisław Korab-Brzozowski, Louis Gallet, Maria Dąbrowska, Fryderyk Hölderlin, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Adam Asnyk, Aloysius Bertrand, Gustave Kahn, Anatole le Braz, Aleksander Brückner, Francis Jammes, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Baudlaire, Antoni Czechow, Johann Wolfgang von Goethe, James Oliver Curwood, George Gordon Byron, brak, Anatol France, Pedro Calderón de la Barca, Casimir Delavigne, Joachim Gasquet, Joseph Conrad, Honore de Balzac, Rudolf G. Binding, Franciszek Karpiński, Jean-Marc Bernard, Alter Kacyzne, Louis le Cardonnel, Max Elskamp, Wincenty Korab-Brzozowski,

najlepszy z retuszem fotograf aktów warszawa specjalizacja 7 lat
pensjonaty barlinek
skuteczny komornik
kancelaria adwokacka chorzów
montaz gazu krakow
© 2015 Zbiór książek.