Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pies i wróbel
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Pewien kundel miał złego pana, który go głodem morzył. Gdy już nie mógł dłużej wytrzymać u niego, opuścił go ze smutkiem. Na ulicy spotyka wróbla, który rzecze: — Bracie kundlu, czemuś taki smutny? — Głodnym — pies odpowie — nie mam co jeść. — Pójdź ze mną, bracie, do miasta — rzekł na to wróbel — ja cię nakarmię do syta. Poszli tedy razem do miasta, a gdy się zbliżyli do sklepu rzeźnika, ozwie się wróbel do psa: — Zostań tutaj, a ja ci przyciągnę kawałek mięsa. Co rzekłszy, wróbel wpadł na wystawę sklepu i dopóty dziobał, targał i przysuwał kawałek mięsa, leżący na brzegu, aż go rzucił na ziemię. Pies mięso pochwycił, uciekł w kąt i pożarł. — A teraz — rzecze wróbel — pójdziemy do innego sklepu, to znowu ci dostarczę jaki kawałek, byleś się mógł nasycić. Gdy pies zeżarł i drugi kawałek, pyta go wróbel: — I cóż bracie kundlu, najadłeś się? — Tak — odparł pies — mięsa mam dosyć, ale chleba nie dostałem jeszcze. — Możesz mieć i chleb — rzekł wróbel — pójdź ze mną. Zaprowadził go do sklepu z pieczywem i póty dziobał w parkę bułeczek, aż ją zrzucił na ziemię, a gdy pies więcej zażądał, wskazał mu innego piekarza i znowu dostarczył mu chleba. Tak nasyciwszy kundla, pyta wróbel: — Cóż, braciszku, najadłeś się? — O tak! — odparł kundel — ale teraz chciałbym trochę wybiec za miasto. I obaj udali się na gościniec. A że było gorąco, gdy więc zaszli już dość daleko, pies rzecze: — Zmęczyłem się — i chciałbym się trochę przespać. — Dobrze, prześpij się — odparł wróbel. — Ja sobie przez ten czas posiedzę na gałązce. Pies położył się na drodze i usnął. Wtem z górki zjeżdża furman wozem w trzy konie z dwiema beczkami wina. Pomimo że widział śpiącego psa, woźnica koni nie skręca, lecz pędzi wprost na kundla. A wróbel skoczy doń i woła: — Woźnico, nie rób tego, bo ja zemszczę się na tobie! — E, co ty mi tam zrobisz! — odrzeknął woźnica i wpada prosto z końmi na kundla. Konie porwały śpiącego i w jednej chwili pozbawiły go życia. — Czekajże, kiedyś taki — zawołał wróbel: — zabiłeś mi brata-psa, zapłacisz mi za to końmi i winem. — Końmi i winem! — akurat! — odrzekł woźnica i popędził dalej. Wróbel pogonił za nim, wtłoczył się pod płótno wozu, którym były okryte beczki z winem, dopadł szpuntu w jednej z beczek i dopóty go dziobał, aż zrobił w nim dziurę, przez którą cała zawartość beczki wypłynęła na drogę. Słysząc ciekący płyn, woźnica odwrócił się, obejrzał beczki i zawołał: — O! ja nieszczęśliwy! — Nie dosyć ci jeszcze — odparł wróbel, po czym wpadł na jednego z koni i póty go dziobał w oczy, aż mu oba wydziobał. Gdy woźnica to spostrzegł, wydobył z bryki żelazny hak i chciał nim trafić w ptaka, ale wróbel frunął do góry, a woźnica trafił w łeb konia, który padł trupem. — O, ja nieszczęśliwy! — jęknął woźnica. — Nie dosyć ci jeszcze! — zawołał na to wróbel. Gdy woźnica odjechał dalej w parę

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Tristan Derème
- Maria Dąbrowska
- Alter Kacyzne
- Rudyard Kipling
- Frances Hodgson Burnett
- Maria De La Fayette
- Max Dauthendey
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Klemensas Junoša
- Johann Wolfgang von Goethe


Polecamy:

Akordy jesienne
Powinowactwo cieni i kwiatów o zmierzchu
Złote sidła
Pomoc dajcie mi, rodacy
jednakowo
Syrena
Wyrzut pośmiertny
ballada z tamtej strony
Mazur z 1831 roku
Calineczka
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
George Gordon Byron, Klemensas Junoša, Wiktoras Gomulickis, Fagus, Hans Christian Andersen, Bolesław Prus, Anton Czechow, Tristan Derème, Gustave Kahn, Wiktor Gomulicki, Stefan Grabiński, nieznany, Jacob i Wilhelm Grimm, Joseph Conrad, Björnstjerne Björnson, Johann Wolfgang von Goethe, Tadeusz Boy-Żeleński, Miguel de Cervantes Saavedra, Jan Kasprowicz, Władysław Anczyc, Guillaume Apollinaire, Homer, Max Elskamp, Rudolf G. Binding, Jean-Marc Bernard, Alojzy Feliński, Frances Hodgson Burnett, Antoni Czechow, Charles Cros, Stanisław Brzozowski, Charles Guérin, Maria Konopnicka, Wincenty Korab-Brzozowski, brak, Anatole le Braz, Fryderyk Hölderlin, Fryderyk Hebbel, Denis Diderot, Konstanty Gaszyński, Dōgen Kigen, Deotyma, Aleksander Dumas, Alter Kacyzne, Henry Bataille, Anatol France, E. T. A. Hoffmann, Léon Deubel, Daniel Defoe, Eurypides, Joachim Gasquet, Louis Gallet, Karl Gjellerup, Aloysius Bertrand, Stefan George, Max Dauthendey, Louis le Cardonnel, Aleksander Fredro, Michaił Bułhakow, Antonina Domańska, Seweryn Goszczyński, Andrzej Frycz Modrzewski, Hugo von Hofmannsthal, Charles Baudlaire, Rudyard Kipling, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Theodor Däubler, Anatole France, Marceline Desbordes-Valmore, Julius Hart, , René Descartes, Casimir Delavigne, Adam Asnyk, Franciszek Karpiński, Marija Konopnicka, Pedro Calderón de la Barca, Maria Dąbrowska, Aleksander Brückner, Maria De La Fayette, Alfred Jarry, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Théodore de Banville, Zygmunt Gloger, Michał Bałucki, Charles Baudelaire, Józef Czechowicz, Honore de Balzac, Stanisław Korab-Brzozowski, Francis Jammes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, James Oliver Curwood,

serwer sms
© 2015 Zbiór książek.