Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Północ już była
Autor: nieznany

Północ już była, gdy się zjawiła Nad bliską doliną jasna łuna; Którą zoczywszy i zobaczywszy, Krzyknął mocno Wojtek na Szymona: Szymonie kochany, znak to niewidziany, Że całe niebo czerwone. Na braci zawołaj, niechaj wstawają; Kuba i Mikołaj niech wypędzają Barany i capy, owce, kozły, skopy Zamknione. Na te wołania z smacznego spania Porwał się Stach z Grześkiem i spadł z broga; Maciek truchleje, od strachu mdleje, Woła: uciekajcie, ach dla Boga! Grześko nogę złamał, Stach na nogę chromał, Bo ją w kolanie wywinął. Oj oj oj, dla Boga! Pawełek woła: Uciekajcie prędko, gore stodoła; Pogorzały szopy i pszeniczne snopy, Jam zginął. Leżąc w stodole, patrząc na pole, Ujrzał Bartos stary anioły, Którzy wdzięcznymi głosami swymi, Okrzyknęli ziemskie padoły: Na niebie niech chwała Bogu będzie trwała, A ludziom pokój na ziemi. Pasterze wstawajcie, witajcie Pana; Pokłon Mu oddajcie, wziąwszy barana; Skoczno Mu zagrajcie, głosy zaśpiewajcie Zgodnymi. Więc ich tamuje i perswaduje Bartos jako stary w te słowa: Czego krzyczycie, gwałty czynicie? Nie gore, lecz to rzecz nowa: Bóg się na świat rodzi, witać się Go godzi, Pójdźmyż do Niego z darami. Weź Kuba jędyka, ty Wojtku cielę; Ja Mu poduszeczkę z puchu uścielę; Grześko zagra w dudki, by skakał malutki Wraz z nami. Biegną więc w skoki, nabrawszy w troki Jabłek, obwarzanków i gruszek: Miodu praśnego, masła młodego, Mleka i śmietany dzbanuszek: Kurcząt młodych czworo, kur starych ośmioro, Przy tym jaj świeżych dwie kopy. Dwie kozy dla mleka i jagniąteczko, Jędyka, kapłona i

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Théodore de Banville
- Fryderyk Hebbel
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Maria De La Fayette
- Alojzy Feliński
- Julius Hart
- Marija Konopnicka
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Dōgen Kigen


Polecamy:

Heautontimoroumenos
Na skraju łączki mokrej
Żarcik
Gaśnięcie
Córa Albionu
Wśród nocnej ciszy
Lilia
Piękno
w pejzażu
Wańka
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Johann Wolfgang von Goethe, Tadeusz Boy-Żeleński, Franciszek Karpiński, Léon Deubel, Denis Diderot, Charles Baudelaire, Bolesław Prus, Stefan George, Alojzy Feliński, Theodor Däubler, Marija Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Klemensas Junoša, , Michaił Bułhakow, Tristan Derème, Dōgen Kigen, Francis Jammes, Seweryn Goszczyński, Joachim Gasquet, Fagus, James Oliver Curwood, Charles Guérin, Wiktoras Gomulickis, Antoni Czechow, Rudyard Kipling, Adam Asnyk, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Zygmunt Gloger, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alter Kacyzne, Anatole le Braz, Michał Bałucki, Wiktor Gomulicki, Aleksander Brückner, George Gordon Byron, Jan Kasprowicz, Joseph Conrad, René Descartes, Daniel Defoe, Fryderyk Hebbel, Pedro Calderón de la Barca, Wincenty Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, Władysław Anczyc, Anatol France, Rudolf G. Binding, Hans Christian Andersen, E. T. A. Hoffmann, brak, Hugo von Hofmannsthal, Max Elskamp, nieznany, Honore de Balzac, Maria Konopnicka, Gustave Kahn, Max Dauthendey, Aleksander Dumas, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Marceline Desbordes-Valmore, Louis Gallet, Maria Dąbrowska, Miguel de Cervantes Saavedra, Björnstjerne Björnson, Alfred Jarry, Deotyma, Józef Czechowicz, Jean-Marc Bernard, Karl Gjellerup, Maria De La Fayette, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Fredro, Stefan Grabiński, Antonina Domańska, Henry Bataille, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Julius Hart, Homer, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatole France, Charles Baudlaire, Aloysius Bertrand, Anton Czechow, Konstanty Gaszyński, Louis le Cardonnel, Stanisław Brzozowski, Charles Cros, Stanisław Korab-Brzozowski, Casimir Delavigne, Guillaume Apollinaire, Frances Hodgson Burnett,

kamera wrzoski kościół
kamera racławiczki kościół
najlepszy w warszawie wodzirej i dj na wesele warszawa bale szkolne imprezy itd
najlepsza w cenie od 5 zł fotografia produktowa warszawa oferujemy w cąłym woj mazowieckim
kominki kraków
© 2015 Zbiór książek.