Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Powrót z Warszawy na wieś
Autor: Franciszek Karpiński

Otóż mój dom ubogi, też lepione ściany, Też okna różnofarbne, piec niepolewany, I niska strzecha moja!.. Wszystko tak jak było, Tylko się ku starości więcej pochyliło! Szczęśliwy! kto na małym udziale przebywa, Spokojny siadł przy stole wiejskiego warzywa; Z swej obory ma mięso, z ogrodu jarzynę, Z domu napój i wierną przy boku drużynę. Obym ja był tak dawniej myślił, oszukany! I w ukrytym gdzie kącie żył raczej nieznany; Gdyby o mnie w powiecie nawet nie wspomniano; I tylko mię sąsiadem dobrym nazywano! Bym się żywił z krwawego rąk moich wyrobku, Żył na świecie bez wieści, umarł bez nagrobku, Com zyskał, że rzuciwszy ubogie zagrody, Chciałem nieopatrzony płynąć przeciw wody? I widząc na me oczy, jak drudzy tonęli, Jam sobie myślił:… „Oni płynąć nie umieli”. Com zyskał na wysokie pańskie pnąc się progi, Gdzie po śliskich ich stopniach, obrażając nogi, Nic się z moim lepszego nie zrobiło stanem, Prócz marnego wspomnienia, że gadałem z panem. Kiedy mię ojciec stary żegnał przy swym zgonie: „Idź — mówił — synu, na świat; w jakiej będziesz stronie, Pamiętaj, że na prawdzie nikt nigdy nie traci: Zostawiam cię ubogim, prawda cię wzbogaci”. Słuchałem cię, ojcze mój, goszcząc między pany; Takem pisał lub mówił, jak był przekonany. Nie brałem sobie za cel ludzkie głosić winy, A jeślim kogo chwalił, nigdy bez przyczyny, Cóżem zyskał pochlebstwem nie służąc nikomu? Otom wrócił uboższym, niż wyjechał z domu. Nie przeto, święta Cnoto, porzucić cię trzeba, Że wieku dzisiejszego nic nie dajesz chleba, Choćby mi jeszcze wolniej miało szczęście pociec, Bo i z prawdą pięknie jest, i tak kazał ojciec. Trzeba wyznać, jak było, że mi coś dawano, Ale wszystkie godziny życia kupić chciano, Żebym wieczny niewolnik nosił jarzmo czyje, Żył cały komuś, a sam zapomniał, że żyję; A wreszcie mi nadzieją szafowano szczodrze. Nikomum źle nie robił, ani mnie nikt dobrze. Nadziejo! czyż ja ciebie w złotej chciał mieć szacie, Żeby oczy pospólstwo obracało na cię? Żebym słynął majątkiem? drugiemi pomiatał? Nie o tom ja pod drzwiami Fortuny kołatał. Jedna wioska do śmierci, jeden dom wygodny, Gdzie bym jadł nie z wymysłem, ale wstał niegłodny; Gdzie bym się nie usuwał nikomu do zgonu, Swym pługiem zoranego pilnował zagonu; Spokojnym będąc na tem, co stan mierny niesie, Stałbym sobie na dole, niech kto inny pnie się. W tym zamiarze praca mię całe życie tłoczy; Nad książkami straciłem i zdrowie, i oczy: Nad książkami, które ja, co gębie odjąłem, Może zbytecznym na mnie nakładem ściągnąłem. Cóż mi książki oddały?

Czytaj dalej: 1 | 2 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Franciszek Karpiński <
Spis autorów:

- Denis Diderot
-
- Charles Baudlaire
- Marija Konopnicka
- Léon Deubel
- Fagus
- Björnstjerne Björnson
- Max Dauthendey
- Antonina Domańska
- Stefan Grabiński


Polecamy:

Do Teodora De Banville
Bachantki
Don Juan
Syrena
wąwozy czasu
Komedia ludzka Eugenia Grandet
Nim próg przestąpiłem celi
zdrada
Mazur z 1831 roku
Hymn do piękna
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Björnstjerne Björnson, Fagus, René Descartes, Louis Gallet, Marceline Desbordes-Valmore, Karl Gjellerup, Aloysius Bertrand, Henry Bataille, Konstanty Gaszyński, Stanisław Brzozowski, Stefan Grabiński, Adam Asnyk, Frances Hodgson Burnett, Julius Hart, Joseph Conrad, Aleksander Brückner, Stanisław Korab-Brzozowski, James Oliver Curwood, Daniel Defoe, Francis Jammes, Jan Kasprowicz, , Miguel de Cervantes Saavedra, Wiktoras Gomulickis, Hugo von Hofmannsthal, Homer, Maria Konopnicka, Theodor Däubler, Antonina Domańska, Honore de Balzac, Rudyard Kipling, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Dōgen Kigen, Alojzy Feliński, Johann Wolfgang von Goethe, Wiktor Gomulicki, Gustave Kahn, Aleksander Fredro, Stefan George, Anatole le Braz, Alfred Jarry, Zygmunt Gloger, Charles Baudlaire, Aleksander Dumas, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Charles Baudelaire, Maria De La Fayette, Franciszek Karpiński, Seweryn Goszczyński, Max Dauthendey, Alter Kacyzne, Denis Diderot, Bolesław Prus, Jacob i Wilhelm Grimm, Marija Konopnicka, Michał Bałucki, Andrzej Frycz Modrzewski, E. T. A. Hoffmann, George Gordon Byron, Józef Czechowicz, Léon Deubel, Anatole France, Joachim Gasquet, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Fryderyk Hebbel, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jean-Marc Bernard, Théodore de Banville, nieznany, Fryderyk Hölderlin, Max Elskamp, Eurypides, Antoni Czechow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Władysław Anczyc, Anatol France, Pedro Calderón de la Barca, Rudolf G. Binding, Charles Guérin, brak, Charles Cros, Klemensas Junoša, Guillaume Apollinaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Casimir Delavigne, Louis le Cardonnel, Hans Christian Andersen, Tristan Derème, Deotyma,

najlepszy w warszawie wodzirej i dj na wesele warszawa bale szkolne imprezy itd
© 2015 Zbiór książek.