Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: ranek
Autor: Józef Czechowicz

zaczęło się wiotko po pierwsze w mętnym tętnic szumie popłynęły bladawe koła srebrem lazurem się mieniąc na wylot skroś nocy słodkiej krzyknął tego nie umiem zawisły każde koło brzęknęło jak pieniądz po drugie wyjawiło się słowo *koncerka* płonęło wśród kół samotne we dwójkę z troską tego też nie znał więc ukradkiem na biurko zerkał tam słownik puchł i malał i znowu rosnął po trzecie niepodobna było wytrzymać tak gdy znienacka się zapadł w węże czarnych sprężyn trzepotał rękami tonąc na wznak zbudził się w oknie trwał księżyc trzecia rano godziny siwe i nowe zwyciężyć tak a jeśli wstać trudno auto poniosło na dworzec ciężką głowę potem pociągu pudło oczy senne a koła kołacą jawą wagon niski miażdży szyny śliskie na puszyste śniegowe stawy padały dziurkami czerwone iskry czytał się w ciemnościach węsząc jak zwierzę nurt mruczał powiewem przeżyć ale mącił zagubiał kluczył nie tak łatwo czytać siebie i nauczyć a tym bardziej że za okno wybiegał patrzył na śnieg ziemię płaską obłok jutrzni puszyste zero po lasach ją głaskał za obłokiem księżyc jeszcze semafor ale czego kieszeń notes reflektorem wytrysły notowania giełdowe cyfry znaki lilpop bank dyskontowy huta gryf starachowice a i słońce wzeszło czerwoną ławicą więc potem na cały dzień przestał być tajemniczym

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Joachim Gasquet
- E. T. A. Hoffmann
- Francis Jammes
- Fryderyk Hebbel
- Tristan Derème
- Rudolf G. Binding
- Theodor Däubler
- Max Dauthendey
- Klemensas Junoša
- Anatole France


Polecamy:

Księżna De Clèves
daleko
Flirt z Melpomeną
Calineczka
Miłość godnym nie nazwie
Opuszczenie
Robinson Crusoe
Die Leiden des jungen Werther
Wyznanie artysty
Wiersz ten ci święcę
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Konstanty Gaszyński, Fryderyk Hölderlin, Max Dauthendey, Charles Baudelaire, Casimir Delavigne, Denis Diderot, Maria De La Fayette, Karl Gjellerup, Adam Asnyk, Louis le Cardonnel, Antoni Czechow, Rudyard Kipling, Jean-Marc Bernard, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Fredro, Deotyma, Klemensas Junoša, Alter Kacyzne, Aloysius Bertrand, nieznany, Jan Kasprowicz, Charles Cros, Fryderyk Hebbel, Joachim Gasquet, Anatol France, Alfred Jarry, Zygmunt Gloger, Björnstjerne Björnson, Anatole le Braz, Daniel Defoe, Charles Baudlaire, Jacob i Wilhelm Grimm, Alojzy Feliński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Francis Jammes, Theodor Däubler, Tadeusz Boy-Żeleński, Frances Hodgson Burnett, Stanisław Korab-Brzozowski, Marija Konopnicka, E. T. A. Hoffmann, Guillaume Apollinaire, Gustave Kahn, , Julius Hart, Hans Christian Andersen, Marceline Desbordes-Valmore, Stefan Grabiński, George Gordon Byron, René Descartes, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wincenty Korab-Brzozowski, Anton Czechow, Rudolf G. Binding, Joseph Conrad, Johann Wolfgang von Goethe, Michał Bałucki, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Władysław Anczyc, Wiktoras Gomulickis, brak, Eurypides, Andrzej Frycz Modrzewski, Antonina Domańska, Théodore de Banville, Louis Gallet, James Oliver Curwood, Charles Guérin, Léon Deubel, Max Elskamp, Pedro Calderón de la Barca, Miguel de Cervantes Saavedra, Anatole France, Maria Dąbrowska, Józef Czechowicz, Seweryn Goszczyński, Fagus, Stanisław Brzozowski, Henry Bataille, Franciszek Karpiński, Wiktor Gomulicki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Tristan Derème, Homer, Honore de Balzac, Maria Konopnicka, Aleksander Dumas, Bolesław Prus, Stefan George, Michaił Bułhakow, Aleksander Brückner, Dōgen Kigen,

kamera wrzoski kościół
© 2015 Zbiór książek.