Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Tam na błoniu błyszczy kwiecieq
Autor: nieznany

Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Stoi ułan na widecie. A dziewczyna jak malina Niesie koszyk róż. Stój, poczekaj, moja duszko! Gdzie tak drobną stąpasz nóżką. Jam z tej chatki rwała kwiatki I powracam już. Próżne twoje są wymówki, Pójdziesz ze mną do placówki. Ach ja biedna — sama jedna, Matka czeka mnie. Stąd są wrogi o pół mili, Pewnie ciebie namówili. Ja uboga — nie znam wroga, Nie widziałam, nie. Może kryjesz wrogów tłuszcze. Daj buziaka, to cię puszczę. Jam nie taka — dam buziaka, Tylko z konia zsiądź. Z konia zsiądę, prawo złamię, Za to kulą w łeb dostanę. Żal mi ciebie, jak Bóg w niebie, Bo się zgubisz sam. Gdy szczęśliwie wrócę z boju, Gdzież cię mam szukać w pokoju? Tu w tej chatce — przy mej matce, Nad tą rzeczką wwyż, A jak zginę, co tak snadnie, To buziaczek mi przepadnie. Wierna tobie — na twym grobie, Pocałuję

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > nieznany <
Spis autorów:

- Antoni Czechow
- Dōgen Kigen
- Frances Hodgson Burnett
- Konstanty Gaszyński
- Rudyard Kipling
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Charles Baudelaire
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Jean-Marc Bernard
- Honore de Balzac


Polecamy:

Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy
Brzydkie kaczątko
Przesłanie
toruń
Wszechwiedzący doktór
Hanusia Wierzynkówna
Pastuszka gęsi
Powrót z Warszawy na wieś
Brązownicy
De profundis
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Gustave Kahn, Francis Jammes, Władysław Anczyc, Aleksander Fredro, Stanisław Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Maria De La Fayette, Jean-Marc Bernard, Charles Cros, Józef Czechowicz, Aloysius Bertrand, James Oliver Curwood, Charles Baudlaire, George Gordon Byron, Jacob i Wilhelm Grimm, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Theodor Däubler, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Wiktor Gomulicki, Casimir Delavigne, Wincenty Korab-Brzozowski, Stefan Grabiński, Charles Guérin, Julius Hart, Anatole France, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hölderlin, Hans Christian Andersen, Daniel Defoe, Louis Gallet, Maria Dąbrowska, Deotyma, E. T. A. Hoffmann, Frances Hodgson Burnett, Rudyard Kipling, Alojzy Feliński, Joachim Gasquet, Hugo von Hofmannsthal, Homer, Marija Konopnicka, Dōgen Kigen, Stanisław Korab-Brzozowski, Zygmunt Gloger, Tristan Derème, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Andrzej Frycz Modrzewski, Théodore de Banville, Björnstjerne Björnson, Anatole le Braz, René Descartes, Miguel de Cervantes Saavedra, Pedro Calderón de la Barca, Rudolf G. Binding, Antoni Czechow, Wiktoras Gomulickis, Konstanty Gaszyński, Maria Konopnicka, brak, Stefan George, Denis Diderot, Léon Deubel, Klemensas Junoša, Johann Wolfgang von Goethe, Tadeusz Boy-Żeleński, Michał Bałucki, Karl Gjellerup, Alter Kacyzne, , Adam Asnyk, Fagus, Michaił Bułhakow, Franciszek Karpiński, Alfred Jarry, Bolesław Prus, Honore de Balzac, Aleksander Dumas, Eurypides, Charles Baudelaire, Seweryn Goszczyński, Anatol France, Louis le Cardonnel, Anton Czechow, Max Dauthendey, Aleksander Brückner, Jan Kasprowicz, Joseph Conrad, Antonina Domańska, nieznany, Henry Bataille, Max Elskamp, Guillaume Apollinaire,

sprawdź
najlepszy z retuszem fotograf aktów warszawa specjalizacja 7 lat
projektowanie wnętrz kraków
© 2015 Zbiór książek.