Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Trzaska i Zbroja
Autor: Antonina Domańska

kątów i zakamarków śmiecie powymiatam, to mi się zda, że mi het cosi gnaty połamało. W nocy, to się ani z boku na bok przewrócić nie zdolę. — Proście księdza proboszcza, coby was zwolnił. — Nigdy w świecie! Zagryzłyby mnie one jędze na śmierć, że za mnie muszą robić. Zagryzłyby! Nie zębami, bo ino po dwa abo po trzy w gębie mają, ale słowami ostrymi jak te noże. Toli mi zazdroszczą onego dożywocia po Jacusiu niby kroci jakich. — Więc jakoż myślicie? — Tak se kalkuluję, żeby wziąć jaką dziewczyninę-sierotę, co by pod moim okiem robotę sprawiała. — Czyż nadążycie dwie was wyżywić, kiedy na jedną z ledwością starczy? — Pan Jezus miłosierny. Widzisz, Wojtek, ono tak źle znowu nie jest. Jacentowa spod Panny Maryje to nie pierwsza lepsza. Jaki taki do kościoła idzie, szelążek człeku na podołek rzuci. A już jak jego miłość rajca Langpeter przechodzi abo Teszner, abo Przedbór, abo Salomon, to tyla ofiarują, że więcej wyniesie niż z ratusza za pół miesiąca. Znasz pana stolnika Mikołaja? — Jakże! A kto by Wierzynka nie znał! — No, to ci rzekę, co jego miłość nigdy mnie bez datku nie minie. A chodzi co dzień do nas tu na wotywę. Tedy łacno zmiarkujesz, że i dla siebie, i dla kogo drugiego na kluski starczy, nawet ze szperką. Łachów mam dość na swoje zapotrzebowanie, a dziewusze by się kupiło w kramach raz to, raz owo. Dy stoją Sukiennice, niczym kościół na nowo zmurowany, z woli najmiłościwszego króla. Wojciech zamrugał powiekami i podrapał się w głowę. — O, moja złocista Jacentowo! — No cóż? — Nie śmiem… — Głodnyś? — Ij… Bajki głód! Cale co inszego. — Gadajże! — Wzięlibyście se naszą Baśkę do posługi. — Cóż ci się troi? Najstarsza dziewucha w domu, to prawa ręka! Jakoż ją matce odbierzesz? — Prawdę mówicie. Ani słowa. Ino właśnie dlatego że najstarsza, musi iść precz z chałupy. — Rety! Zbroiła co przeciw rodzicielom? — Niechże Bóg broni, zachowa! Nigdy w świecie! — Ano, to matka jej nie puści. Ani mowy. Wojciech się zaśmiał cicho. — U nas w chałupie ino jedno rządzi, czyli ja. Drugie zasię słucha, czyli Margosia. Właśnie tak jak Pan Bóg Przenajświętszy rozkazał. — Ale wiem, wiem — niechętnie odrzuciła staruszka. — Od dzieckaś taki zawzięty. Zawdy ino wszystko po twojej woli musiało być. Sparty jak kozioł. — Ale za to pół wieka z biedą za bary się wodzę i przecie nas jeszcze nie zadławiła do cna. — Tedy powiedz, dlaczego chcesz Basię wygonić? — Długo by o tym gadać… — Ano, to rzeknij krótko. — Pamiętacie Zbrojów? — Co bym nie miała pamiętać. Z ojców, praojców nasze sąsiady. — Tak. Jest i z ojców, praojców niezgoda między nami. Jakiś widno mocny bies upodobał sobie te dwa rody, bo z byle czego do nienawiści podwodzi. O patyk, o garść siana, o głupią gruszkę. Wieczne swary między Zbrojami a Trzaskami.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Baudlaire, Charles Guérin, Denis Diderot, Joseph Conrad, Rudyard Kipling, Björnstjerne Björnson, Theodor Däubler, Władysław Anczyc, Aloysius Bertrand, Louis Gallet, Maria Dąbrowska, Anatol France, Aleksander Dumas, Marija Konopnicka, Anatole France, Louis le Cardonnel, Konstanty Gaszyński, Aleksander Brückner, Antoni Czechow, Franciszek Karpiński, Frances Hodgson Burnett, Fagus, Homer, Deotyma, Wincenty Korab-Brzozowski, Francis Jammes, Fryderyk Hebbel, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Seweryn Goszczyński, Rudolf G. Binding, René Descartes, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Fredro, Karl Gjellerup, brak, Max Dauthendey, Klemensas Junoša, Théodore de Banville, Julius Hart, Pedro Calderón de la Barca, Henry Bataille, Jean-Marc Bernard, Johann Wolfgang von Goethe, James Oliver Curwood, Léon Deubel, Fryderyk Hölderlin, Anton Czechow, Charles Cros, Stanisław Korab-Brzozowski, Jacob i Wilhelm Grimm, Dōgen Kigen, Stefan Grabiński, Casimir Delavigne, Antonina Domańska, Gustave Kahn, Eurypides, Alfred Jarry, Józef Czechowicz, Wiktor Gomulicki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Jan Kasprowicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Stefan George, Maria Konopnicka, Michaił Bułhakow, Alter Kacyzne, Charles Baudelaire, Joachim Gasquet, Marceline Desbordes-Valmore, Hans Christian Andersen, Max Elskamp, Liudvika Didžiulienė-Žmona, , E. T. A. Hoffmann, George Gordon Byron, Tristan Derème, Stanisław Brzozowski, Maria De La Fayette, Alojzy Feliński, Adam Asnyk, Bolesław Prus, Daniel Defoe, Andrzej Frycz Modrzewski, Michał Bałucki, Zygmunt Gloger, Anatole le Braz, Guillaume Apollinaire, Wiktoras Gomulickis, Honore de Balzac, Miguel de Cervantes Saavedra, nieznany,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Lietuvaitės
Żarcik
Joja karan pats karalius
przeczucia
Nie udało się
Król zamczyska
Przesłanie
śpiewny pocałunek
Rocznica
Słowa cienkie i grube

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.biz




rowery warszawa
© 2015 Zbiór książek.