Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Wykrzyknik
Autor: Anton Czechow

W wigilię Bożego Narodzenia urzędnik Pierekładin położył się spać, obrażony i przygnębiony. — Odczep się, zły duchu! — krzyknął na żonę, gdy go spytała, czemu jest taki pochmurny. Pochodziło to zaś stąd, że właśnie wrócił z towarzystwa, gdzie usłyszał wiele dla siebie nieprzyjemnych i krzywdzących rzeczy. Początkowo mówiono o pożytku oświaty w ogóle, potem niepostrzeżenie rozmowa przeszła na stopień wykształcenia urzędników, przy czym wypowiedziano wiele uwag i nawet drwinek z powodu niskiego stanu tego wykształcenia. I tu, jak to zwykle bywa w rosyjskich kompaniach, od kwestii ogólnych zwrócono się wkrótce do osobistych. — Weźmy, na przykład, pana — zwrócił się do Pierekładina pewien młodzieniec. — Pan zajmuje porządne stanowisko, a jakie pan otrzymał wykształcenie? — Żadnego. Od nas nawet nie wymaga się wykształcenia — krótko odpowiedział Pierekładin. — Wystarczy pisać poprawnie — oto wszystko! — A gdzie się pan nauczył pisać poprawnie? — Przyzwyczaiłem się… Przez czterdzieści lat pracy można nabrać wprawy. Naturalnie z początku było trudno, robiłem błędy, ale potem przyzwyczaiłem się… i nic. — A znaki przestankowe? — I znaki przestankowe… prawidłowo stawiam. — Hm… — zmieszał się młodzieniec. — Ale przyzwyczajenie, to niezupełnie to samo, co wykształcenie. Nie dość, że pan stawia prawidłowo znaki przestankowe… nie dość! Trzeba je stawiać świadomie! stawia pan przecinek — i musi pan wiedzieć, po co go pan stawia. A ta wasza nieświadoma ortografia — grosza niewarta. Jest to robota mechaniczna — i nic więcej. Pierekładin zamilkł i nawet uśmiechnął się łagodnie (młodzieniec był synem radcy stanu), ale teraz, kładąc się spać, pełen był oburzenia i gniewu. …Czterdzieści lat służyłem — myślał — i nikt mnie głupcem nie nazywał, a teraz, patrzcie, jacy się krytycy znaleźli!… Nieświadomie… odruchowo… Robota mechaniczna… Ach, pal cię diabli, ja może jeszcze lepiej od ciebie rozumiem, chociaż w twoich uniwersytetach nie byłem… Wylawszy w myśli na swego krytyka cały zapas znanych mu wymysłów i ogrzawszy się pod kołdrą, Pierekładin zaczął się powoli uspokajać. …Wiem, rozumiem… — myślał, zasypiając. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Anton Czechow <
Spis autorów:

- Pedro Calderón de la Barca
- Seweryn Goszczyński
- Anatole France
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
-
- Wiktor Gomulicki
- Alter Kacyzne
- Louis Gallet
- Józef Czechowicz
- Anatol France


Polecamy:

więzienie
jedyna
Wszechwiedzący doktór
Zagubienie aureoli
Krysia bezimienna
Marzenie ciekawego
Śpiewaj wolno
Komedia ludzka Jaszczur
wigilia
Przybieżeli do Betlejem
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Jan Kasprowicz, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, brak, Fryderyk Hölderlin, Anatole France, Fagus, Julius Hart, Michał Bałucki, Tadeusz Boy-Żeleński, Konstanty Gaszyński, Karl Gjellerup, Daniel Defoe, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Władysław Anczyc, Michaił Bułhakow, Anatol France, Denis Diderot, Alfred Jarry, Henry Bataille, Honore de Balzac, Aloysius Bertrand, Seweryn Goszczyński, Antoni Czechow, Franciszek Karpiński, Stefan George, James Oliver Curwood, Louis le Cardonnel, Eurypides, Antonina Domańska, Björnstjerne Björnson, Zygmunt Gloger, Dōgen Kigen, Stanisław Korab-Brzozowski, George Gordon Byron, Alter Kacyzne, René Descartes, Théodore de Banville, Miguel de Cervantes Saavedra, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wiktoras Gomulickis, nieznany, Rudyard Kipling, Wiktor Gomulicki, E. T. A. Hoffmann, Maria De La Fayette, Joachim Gasquet, Casimir Delavigne, Alojzy Feliński, Charles Guérin, Jean-Marc Bernard, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Aleksander Fredro, Charles Baudlaire, Stefan Grabiński, Anatole le Braz, Pedro Calderón de la Barca, Marceline Desbordes-Valmore, Francis Jammes, Fryderyk Hebbel, Hugo von Hofmannsthal, Marija Konopnicka, Johann Wolfgang von Goethe, Louis Gallet, Charles Cros, Jacob i Wilhelm Grimm, Klemensas Junoša, Max Dauthendey, Homer, Theodor Däubler, Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Guillaume Apollinaire, Aleksander Dumas, Léon Deubel, Gustave Kahn, , Aleksander Brückner, Adam Asnyk, Charles Baudelaire, Bolesław Prus, Deotyma, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Tristan Derème, Stanisław Brzozowski, Joseph Conrad, Józef Czechowicz, Rudolf G. Binding, Max Elskamp, Wincenty Korab-Brzozowski, Frances Hodgson Burnett,

kamera opole kościół zwm
więcej pomocnych rad na stronie
ważny link
ortodonta piaseczno
kuchnie na wymiar katowice
© 2015 Zbiór książek.