Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Miłosierdzie gminy
Autor: Maria Konopnicka

gawędzą głośno. Nie leży to w interesie żadnego z nich, żeby okazywać zbyteczny pośpiech. Staliby tak do południa może, porozpierani na balaskach i biorący tabakę, ale pan Radca nie lubi przewlekłych posiedzeń. — No, moi panowie — odzywa się on głośno. — Czy przypatrzyliście się kandydatowi? — A cóż mu się tam przypatrywać — odpowiada po małym milczeniu kotlarz Kissling. — Toć my go co dzień widzimy. Stary ledwo dycha, nie uciągnie, nie dźwignie… Jak myślicie, szwagrze — zwrócił się do Faustyna Tröndi — będzie miał z osiemdziesiąt albo i więcej? Stary chrząknął. Osiemdziesiąt dwa skończył, osiemdziesiąt dwa… Ale uśmiecha się tylko i milczy. — Ile macie lat, stary? — pyta go Tödi-Mayer. Kuntz szybko mruga ku woźnemu okiem, a potem mówi: — Siedemdziesiąt i cztery, kochanku! Siedemdziesiąt i cztery! — A pokaż no, stary, zęby! — odzywa się oberżysta z Mainau. Kuntz znów rzuca szybkie spojrzenie na woźnego i rozszerzywszy zeschłe wargi ukazuje wcale jeszcze zdrowe zęby. Publika zaczyna się śmiać. — Ho! ho! — mówi jeden — a to by i kość ugryzł. — Chleba się nie zlęknie! — dodaje drugi. Leu-Peter, stolarz, przechyla się ku niemu. — A machnij no, stary, pięścią! Dalej! Wunderli postępuje krok naprzód, podnosi nieco głowę, prostuje grzbiet i macha kilka razy ręką, której ściśnięta pięść ginie w długim rękawie pożyczonego kubraka. Ręka opada mu za każdym razem jak złamana gałąź. W stawach słychać trzask przykry. — A co? Nieźle macha! — odzywa się ktoś z ławy. — Phi!… — dodaje pesymistycznie drugi, wiedząc, że uwagi galerii nigdy nie są dla interesowanych stracone. — A jakże nogi? — pyta znów Tödi-Mayer, który widocznie na Kuntza ma ochotę. — Maszeruj no, stary! Ale stary miesza się widocznie. Nogi, to właśnie najsłabsza jego strona. Ba! gdyby nie nogi!… I nawet nie tyle nogi, co kolana… Na samą myśl o wyprostowaniu już mu w nich coś strzyka… Ale Kuntz Wunderli nie zawiedzie gminy. Z najwyższym wysiłkiem unosi jedną stopę i stawia ją natychmiast w tym samym miejscu. Nie… nie… pomylił się. To nie ta! To gorsza! Podnosi tedy drugą, lecz jeszcze szybciej spuszcza ją z głośnym syknieniem. Co u diabła! Czy to nie tamta? Czyżby ta właśnie była gorszą? Interesowani marszczą się i milczą. Galeria, która z ławek powstawszy, podeszła do balasków, zaczyna się śmiać głośno. — Dalej! Dalej! — wołają. — Maszerować! Maszerować, stary! Pan Radca surowo spogląda na śmiejącą się galerię, po czym zwrócony do starego mówi z

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Frances Hodgson Burnett, Julius Hart, Marija Konopnicka, Björnstjerne Björnson, Louis le Cardonnel, Tristan Derème, George Gordon Byron, Jean-Marc Bernard, brak, Dōgen Kigen, Francis Jammes, Casimir Delavigne, Stefan George, Max Elskamp, Jacob i Wilhelm Grimm, Antonina Domańska, Aloysius Bertrand, Alojzy Feliński, Marceline Desbordes-Valmore, Fagus, Hans Christian Andersen, Zygmunt Gloger, Stanisław Brzozowski, Denis Diderot, Konstanty Gaszyński, Anton Czechow, Stefan Grabiński, Aleksander Brückner, Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Fredro, Rudyard Kipling, Louis Gallet, Pedro Calderón de la Barca, Guillaume Apollinaire, Aleksander Dumas, Honore de Balzac, Charles Cros, Max Dauthendey, Anatole France, Hugo von Hofmannsthal, , Charles Baudelaire, Maria Dąbrowska, E. T. A. Hoffmann, Bolesław Prus, Alter Kacyzne, Deotyma, Wiktoras Gomulickis, Władysław Anczyc, Maria Konopnicka, Léon Deubel, Anatole le Braz, Michał Bałucki, Maria De La Fayette, James Oliver Curwood, Wiktor Gomulicki, Daniel Defoe, Homer, René Descartes, Seweryn Goszczyński, Joachim Gasquet, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Fryderyk Hebbel, Michaił Bułhakow, Rudolf G. Binding, Eurypides, Wincenty Korab-Brzozowski, Franciszek Karpiński, Józef Czechowicz, Jan Kasprowicz, Fryderyk Hölderlin, Klemensas Junoša, Henry Bataille, Joseph Conrad, Johann Wolfgang von Goethe, Gustave Kahn, nieznany, Antoni Czechow, Alfred Jarry, Theodor Däubler, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Charles Baudlaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Charles Guérin, Anatol France, Karl Gjellerup, Miguel de Cervantes Saavedra, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Adam Asnyk, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Andrzej Frycz Modrzewski, Théodore de Banville,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Córa Albionu
Słońce powstanie znowu…
Towarzysz podróży
Brązownicy
Wieczory
Nasi okupanci
Lilia
Zamek kaniowski
melancholia
Na Wzgórzu Śmierci

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.com.pl




portal o tematyce budowlanej dom i ogród chcesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ogrodach, budowie, instalacjach, czy materiałach budowlanych?
jeśli szukasz mebli dziecięcych wysokiej jakości z polski świetnie trafiłeś https://nerko.pl/ łóżeczka dla dzieci, łóżko domek i wiele więcej!
© 2015 Zbiór książek.