Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Motylek
Autor: Hans Christian Andersen

Motyl chciał wybrać sobie piękną żonę, więc naturalnie zwrócił się do kwiatów. W ogrodzie było ich pełno. Spojrzał ciekawym wzrokiem i zauważył zaraz, iż każdy stoi na swojej łodyżce skromnie i prosto, jak młoda panienka. Wszystkie zresztą były ładne i podobały mu się, więc wybór był trudny. Co tu robić? Nie lubił się zastanawiać i rozważać długo. To takie nudne rzeczy! Uciekał zawsze od wszystkiego, co było podobne do pracy i teraz postanowił się wyręczyć. Udał się do „Margeritki”, która — jak wiadomo — jest dobrą wróżbą, złożył pocałunek na każdym płatku jej białej korony, bo z natury był czuły i serdeczny, a potem przemówił: — Najdroższa, najmądrzejsza pani Margeritko, wiem, że nikt nie dorówna ci w mądrości, że umiesz przepowiadać przyszłość. Bądź więc tak dobra i powiedz mi, który kwiatek mam wziąć za żonę? Nie chciałbym się oświadczać nadaremnie. Ty wiesz, który mnie kocha, więc za twoją radą pójdę bez namysłu. Ale Margeritka nic mu nie odpowiedziała. Była obrażona, że ją nazwał „panią”, kiedy też należała do młodych panienek; przecież to powinien wiedzieć! Przy czym tylko starsze całuje się w płatki korony, na znak uszanowania, ale z panienkami tak postępować jest nieprzyzwoicie. Więc nie odpowiedziała. Motyl zapytał raz, drugi i trzeci — na próżno. Bardzo go to zdziwiło, ale bał się nudów i kazania, więc odleciał, nie przepraszając. I sam da sobie radę. Był to piękny dzień wiosny. Bieluchne konwalie i śliczne dzwonki tylko co się rozwinęły. Motyl przypatrywał im się z każdej strony. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jan Kasprowicz
- Stanisław Brzozowski
- Wiktor Gomulicki
- Charles Baudelaire
- Wiktoras Gomulickis
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Daniel Defoe
- Pedro Calderón de la Barca
- Bolesław Prus
- Dōgen Kigen


Polecamy:

Manekin trzcinowy
Troškimas
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Lietuvaitės
żal
Nim próg przestąpiłem celi
Dziewczynka i lalka
Das Fräulein von Scuderi
Muza sprzedajna
Historia roku

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Baudelaire, Max Dauthendey, Denis Diderot, Maria De La Fayette, Homer, René Descartes, Frances Hodgson Burnett, Hugo von Hofmannsthal, Rudyard Kipling, Max Elskamp, Michał Bałucki, Fryderyk Hölderlin, Bolesław Prus, Tadeusz Boy-Żeleński, Gustave Kahn, George Gordon Byron, Wincenty Korab-Brzozowski, Zygmunt Gloger, Léon Deubel, Maria Dąbrowska, Charles Guérin, Joseph Conrad, Fryderyk Hebbel, Anatole France, Charles Cros, Henry Bataille, Józef Czechowicz, Tristan Derème, Casimir Delavigne, Seweryn Goszczyński, Alojzy Feliński, Théodore de Banville, Miguel de Cervantes Saavedra, Stanisław Brzozowski, Fagus, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Daniel Defoe, Maria Konopnicka, Alfred Jarry, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Francis Jammes, Björnstjerne Björnson, Andrzej Frycz Modrzewski, Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Jacob i Wilhelm Grimm, Wiktor Gomulicki, Stefan George, Władysław Anczyc, Antonina Domańska, Aleksander Dumas, Joachim Gasquet, Deotyma, Aleksander Brückner, Anatol France, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole le Braz, Rudolf G. Binding, Franciszek Karpiński, Julius Hart, Marceline Desbordes-Valmore, Klemensas Junoša, Hans Christian Andersen, James Oliver Curwood, Honore de Balzac, Karl Gjellerup, Johann Wolfgang von Goethe, Adam Asnyk, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Alter Kacyzne, Antoni Czechow, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, Pedro Calderón de la Barca, , Charles Baudlaire, Konstanty Gaszyński, Theodor Däubler, Dōgen Kigen, Louis le Cardonnel, nieznany, Michaił Bułhakow, brak, Eurypides, E. T. A. Hoffmann, Jan Kasprowicz, Stefan Grabiński, Louis Gallet, Jean-Marc Bernard, Aleksander Fredro, Wiktoras Gomulickis,

pozycjonowanie stron
Szamba betonowe Boguszów-Gorce
http://gura-humorului.eu
http://www.gimnazjum20.pl
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.