Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Motylek
Autor: Hans Christian Andersen

Motyl chciał wybrać sobie piękną żonę, więc naturalnie zwrócił się do kwiatów. W ogrodzie było ich pełno. Spojrzał ciekawym wzrokiem i zauważył zaraz, iż każdy stoi na swojej łodyżce skromnie i prosto, jak młoda panienka. Wszystkie zresztą były ładne i podobały mu się, więc wybór był trudny. Co tu robić? Nie lubił się zastanawiać i rozważać długo. To takie nudne rzeczy! Uciekał zawsze od wszystkiego, co było podobne do pracy i teraz postanowił się wyręczyć. Udał się do „Margeritki”, która — jak wiadomo — jest dobrą wróżbą, złożył pocałunek na każdym płatku jej białej korony, bo z natury był czuły i serdeczny, a potem przemówił: — Najdroższa, najmądrzejsza pani Margeritko, wiem, że nikt nie dorówna ci w mądrości, że umiesz przepowiadać przyszłość. Bądź więc tak dobra i powiedz mi, który kwiatek mam wziąć za żonę? Nie chciałbym się oświadczać nadaremnie. Ty wiesz, który mnie kocha, więc za twoją radą pójdę bez namysłu. Ale Margeritka nic mu nie odpowiedziała. Była obrażona, że ją nazwał „panią”, kiedy też należała do młodych panienek; przecież to powinien wiedzieć! Przy czym tylko starsze całuje się w płatki korony, na znak uszanowania, ale z panienkami tak postępować jest nieprzyzwoicie. Więc nie odpowiedziała. Motyl zapytał raz, drugi i trzeci — na próżno. Bardzo go to zdziwiło, ale bał się nudów i kazania, więc odleciał, nie przepraszając. I sam da sobie radę. Był to piękny dzień wiosny. Bieluchne konwalie i śliczne dzwonki tylko co się rozwinęły. Motyl przypatrywał im się z każdej strony. —

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Aleksander Fredro
- Adam Asnyk
- Charles Guérin
- Aleksander Dumas
- Bolesław Prus
- Marceline Desbordes-Valmore
- Konstanty Gaszyński
- Stefan George
- Joachim Gasquet
- Léon Deubel


Polecamy:

Gaśnięcie
W razurze
Snycerzu, szukaj bacznie
Moesta et errabunda
Na jagody
Laura i Filon
Die Leiden des jungen Werther
Mogiła wyklętego poety
mózg lat 12
Marzenie paryskie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Adam Asnyk, Aleksander Fredro, Max Elskamp, Hans Christian Andersen, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Antoni Czechow, brak, Julius Hart, Konstanty Gaszyński, Guillaume Apollinaire, Antonina Domańska, Deotyma, Louis le Cardonnel, Bolesław Prus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Karl Gjellerup, Zygmunt Gloger, Charles Baudelaire, Alter Kacyzne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wiktoras Gomulickis, Hugo von Hofmannsthal, Tristan Derème, Francis Jammes, Anatole France, Władysław Anczyc, Tadeusz Boy-Żeleński, Pedro Calderón de la Barca, Joseph Conrad, Stefan Grabiński, Anton Czechow, Seweryn Goszczyński, Henry Bataille, Joachim Gasquet, Louis Gallet, Jean-Marc Bernard, Charles Cros, Aleksander Brückner, Homer, Johann Wolfgang von Goethe, George Gordon Byron, Maria Konopnicka, Theodor Däubler, Klemensas Junoša, Léon Deubel, Max Dauthendey, Maria Dąbrowska, Aloysius Bertrand, Anatol France, Björnstjerne Björnson, Fagus, Dōgen Kigen, Andrzej Frycz Modrzewski, Stefan George, Maria De La Fayette, Gustave Kahn, Stanisław Brzozowski, Casimir Delavigne, Anatole le Braz, Michał Bałucki, Frances Hodgson Burnett, Wincenty Korab-Brzozowski, Honore de Balzac, Alojzy Feliński, Aleksander Dumas, nieznany, Denis Diderot, Eurypides, Marija Konopnicka, , Jacob i Wilhelm Grimm, Franciszek Karpiński, Charles Baudlaire, Daniel Defoe, James Oliver Curwood, Wiktor Gomulicki, Rudolf G. Binding, Théodore de Banville, Charles Guérin, Józef Czechowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, E. T. A. Hoffmann, Fryderyk Hölderlin, Miguel de Cervantes Saavedra, Rudyard Kipling, Alfred Jarry, Michaił Bułhakow, Jan Kasprowicz, René Descartes, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort,

zielen bialystok
© 2015 Zbiór książek.