Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Calineczka
Autor: Hans Christian Andersen

Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła: — Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co tu robić, żebym je miała? — O! To nietrudno — odpowiedziała czarownica — mogę ci doskonale poradzić. Masz tu ziarnko jęczmienia — ale to nie jest takie zwyczajne ziarnko, które sieją w polu albo sypią kurom na pokarm; zasadź je starannie w doniczce do kwiatów, a zobaczysz, co z tego będzie. — Dziękuję — rzekła poczciwa kobieta i zapłaciła jędzy dziesięć groszy, bo tyle to ziarnko kosztowało. Po powrocie do domu, zasadziła je starannie w doniczce od kwiatów i zaraz pokazała się mała roślinka, okryła się pięknymi listkami, a w środku wyrósł jakiś kwiat złotopurpurowy, podobny do tulipana, tylko zamknięty jak pączek. — Cóż to za prześliczny kwiat! — rzekła kobieta i tak była zachwycona, że całowała złote i czerwone płatki. W tej samej chwili jednak kwiat z wielkim łoskotem otworzył się i w środku, na zielonym dnie kielicha, gdzie zwykle mieści się słupek kwiatowy, stała sobie prześliczna mała dziewczynka. Nazwali ją Calineczką, gdyż była maluchna jak młoda pszczółka, tylko daleko zgrabniejsza. Kobieta wzięła zaraz łupinkę orzecha, ażeby w niej urządzić kolebkę dla swego dzieciątka; fiołkowe płatki posłużyły za sienniczek, a jeden płatek róży za kołderkę. W nocy Calineczka spała wybornie, a w dzień się bawiła na stole. Dobra kobieta postawiła na nim talerz z wodą, otoczony wiankiem kwiatów, których łodyżki były

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Michał Bałucki
- Aleksander Dumas
- Maria Konopnicka
- Max Dauthendey
- Anatole le Braz
- Fryderyk Hebbel
- Władysław Anczyc
- Théodore de Banville
- Max Elskamp
- Casimir Delavigne


Polecamy:

Zając i jeż
toruń
Przesłanie
Diaboliada
wigilia
Pomoc dajcie mi, rodacy
Kwiaty Idalki
Na skraju łączki mokrej
na wsi
Lord Jim
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Max Elskamp, Henry Bataille, Tadeusz Boy-Żeleński, Miguel de Cervantes Saavedra, Honore de Balzac, Jan Kasprowicz, Deotyma, Louis Gallet, Antonina Domańska, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria Konopnicka, Anatole France, Fryderyk Hölderlin, Eurypides, Charles Guérin, Michał Bałucki, Karl Gjellerup, Francis Jammes, Tristan Derème, Maria De La Fayette, Denis Diderot, Pedro Calderón de la Barca, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Alfred Jarry, Daniel Defoe, Aleksander Dumas, Charles Baudelaire, Stanisław Korab-Brzozowski, Rudyard Kipling, Louis le Cardonnel, James Oliver Curwood, Konstanty Gaszyński, Seweryn Goszczyński, Jean-Marc Bernard, Stefan George, Léon Deubel, Zygmunt Gloger, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Hugo von Hofmannsthal, nieznany, Dōgen Kigen, Anatole le Braz, Fagus, René Descartes, Józef Czechowicz, Joachim Gasquet, Franciszek Karpiński, Aloysius Bertrand, Władysław Anczyc, Guillaume Apollinaire, Wiktoras Gomulickis, Homer, Jacob i Wilhelm Grimm, Alter Kacyzne, Michaił Bułhakow, Julius Hart, Anatol France, Anton Czechow, Gustave Kahn, Casimir Delavigne, Björnstjerne Björnson, Aleksander Brückner, Aleksander Fredro, Klemensas Junoša, Andrzej Frycz Modrzewski, Rudolf G. Binding, Theodor Däubler, Charles Baudlaire, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, Hans Christian Andersen, Max Dauthendey, Frances Hodgson Burnett, E. T. A. Hoffmann, Maria Dąbrowska, brak, Adam Asnyk, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Stanisław Brzozowski, Wincenty Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Stefan Grabiński, Marija Konopnicka, Johann Wolfgang von Goethe, Joseph Conrad, Théodore de Banville, Antoni Czechow, Alojzy Feliński, George Gordon Byron, Charles Cros, , Bolesław Prus,

najlepszy sklep ze środkami czystości https://sklep.fairplayplus.pl/ w polsce
kontynuuj czytanie
kancelaria ultimatum
airmax opole
kancelaria ultimatum
© 2015 Zbiór książek.