Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Calineczka
Autor: Hans Christian Andersen

Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy i rzekła: — Tak bym chciała mieć malutkie dziecko. Powiedz mi, co tu robić, żebym je miała? — O! To nietrudno — odpowiedziała czarownica — mogę ci doskonale poradzić. Masz tu ziarnko jęczmienia — ale to nie jest takie zwyczajne ziarnko, które sieją w polu albo sypią kurom na pokarm; zasadź je starannie w doniczce do kwiatów, a zobaczysz, co z tego będzie. — Dziękuję — rzekła poczciwa kobieta i zapłaciła jędzy dziesięć groszy, bo tyle to ziarnko kosztowało. Po powrocie do domu, zasadziła je starannie w doniczce od kwiatów i zaraz pokazała się mała roślinka, okryła się pięknymi listkami, a w środku wyrósł jakiś kwiat złotopurpurowy, podobny do tulipana, tylko zamknięty jak pączek. — Cóż to za prześliczny kwiat! — rzekła kobieta i tak była zachwycona, że całowała złote i czerwone płatki. W tej samej chwili jednak kwiat z wielkim łoskotem otworzył się i w środku, na zielonym dnie kielicha, gdzie zwykle mieści się słupek kwiatowy, stała sobie prześliczna mała dziewczynka. Nazwali ją Calineczką, gdyż była maluchna jak młoda pszczółka, tylko daleko zgrabniejsza. Kobieta wzięła zaraz łupinkę orzecha, ażeby w niej urządzić kolebkę dla swego dzieciątka; fiołkowe płatki posłużyły za sienniczek, a jeden płatek róży za kołderkę. W nocy Calineczka spała wybornie, a w dzień się bawiła na stole. Dobra kobieta postawiła na nim talerz z wodą, otoczony wiankiem kwiatów, których łodyżki były

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Jacob i Wilhelm Grimm
- Henry Bataille
- Dōgen Kigen
- Bolesław Prus
- Miguel de Cervantes Saavedra
- Franciszek Karpiński
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Konstanty Gaszyński
- Björnstjerne Björnson
- Antoni Czechow


Polecamy:

Fragment
Sed non satiata
wigilia
knajpa
Głos
Daremne żale
Przypomnienie dawnej miłości Pieśń pasterska
Są na pewno
Nie udało się
Upiór

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
René Descartes, Anatole le Braz, Homer, Stefan Grabiński, Józef Czechowicz, Alojzy Feliński, George Gordon Byron, Léon Deubel, Deotyma, Charles Baudlaire, Karl Gjellerup, Aleksander Brückner, Louis le Cardonnel, Jean-Marc Bernard, Charles Guérin, Eurypides, Gustave Kahn, Tristan Derème, Honore de Balzac, Maria De La Fayette, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hölderlin, Wiktoras Gomulickis, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Daniel Defoe, Antoni Czechow, Guillaume Apollinaire, brak, Maria Konopnicka, nieznany, Charles Cros, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Michaił Bułhakow, Théodore de Banville, , Johann Wolfgang von Goethe, Bolesław Prus, Marceline Desbordes-Valmore, Adam Asnyk, Aleksander Dumas, Stanisław Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Francis Jammes, Franciszek Karpiński, Jacob i Wilhelm Grimm, Pedro Calderón de la Barca, Michał Bałucki, Tadeusz Boy-Żeleński, Anatol France, Konstanty Gaszyński, Wincenty Korab-Brzozowski, Fagus, Stefan George, Wiktor Gomulicki, Max Dauthendey, Maria Dąbrowska, Björnstjerne Björnson, Julius Hart, Alfred Jarry, Charles Baudelaire, Alter Kacyzne, Anatole France, Joachim Gasquet, Max Elskamp, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Antonina Domańska, Louis Gallet, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Rudyard Kipling, Hans Christian Andersen, Aloysius Bertrand, Marija Konopnicka, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Fredro, Denis Diderot, Anton Czechow, Theodor Däubler, Jan Kasprowicz, Zygmunt Gloger, Dōgen Kigen, Henry Bataille, Miguel de Cervantes Saavedra, Stanisław Korab-Brzozowski, James Oliver Curwood, Władysław Anczyc, Hugo von Hofmannsthal, Frances Hodgson Burnett, Klemensas Junoša, Joseph Conrad, Seweryn Goszczyński, Casimir Delavigne,

najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.