Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pamiątka
Autor: Fryderyk Hölderlin

Z północo-wschodu dmie Z wichrów najmilszy mi, Ognistego ducha I jazdę pomyślną Zwiastuje żeglarzom. Lecz idźże teraz i pozdrów Piękną Garonnę I ogrody Bordeaux, Gdzie ponad spadzistym wybrzeżem Wije się ścieżka i w toń Głęboko opada potok, a nad nim Szlachetna pogląda para Dębów i topól srebrzystych. Pomyślcie o tym jeszcze, o, sprzyjający, i jak Szerokie czuby chyli Wiązów gaj ponad młynem, W dziedzińcu zaś wzrasta figowiec. W święta stąpają tutaj Brunatne kobiety Na jedwabnej glebie, W porę marcową. Kiedy dzień równa się z nocą, A nad powolnymi ścieżkami, Od złotych snów ociężałe, Upojne kołyszą się wiatry. Tedy niech mi kto poda, Pełen blasku ciemnego, Woniejący kubek, Iżbym spoczął; błogie albowiem Byłoby pod cieniem uśniecie. O, nie jest dobrze, Bezdusznie od śmiertelnych Wolnym być myśli. Lecz dobra Jest pogawędka i wysłowienie Zamiaru, w sercu skrytego, usłyszeć wiele O dniach miłości I czynach, które się dzieją. Lecz gdzieżże są przyjaciele? Bellarmin Wespół z druhami? Niejeden Nie ośmiela się podejść do źródła; Rozpoczyna się bowiem dostatek W morzu. Oni, Jakby malarze, gromadzą Piękno ziemi, a także nie gardzą Uskrzydloną wojną, ani Pomieszkaniem samotnym, przez lata, Pod masztem, z liści odartym, gdzie nocy nie przeszywają Blaskiem dnie świąteczne miasta, Ani strun gędźba i przyrodzony taniec. Lecz powędrowali oto Mężczyźni ku Indier, Tam, na powietrzny szczyt Stokami winnic, skąd Wycieka Dordona I wespół z wspaniałą Garonną Szeroki, jak morze, kończy się potok. Lecz morze Przyjmuje pamięć, zwraca, A także miłość pilnie wlepia swe oczy. Gdy to, co przetrwa, w niebo dźwigają

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Fryderyk Hölderlin <
Spis autorów:

- James Oliver Curwood
- Stanisław Brzozowski
- Rudyard Kipling
- Guillaume Apollinaire
- Marija Konopnicka
- Adam Asnyk
- Denis Diderot
- Aleksander Fredro
- Aleksander Brückner
- Henry Bataille


Polecamy:

Dziewczynka i lalka
Rupiec Kopeć
Nim próg przestąpiłem celi
Mazurek
Wieniec z liści odarty
Laura i Filon
Łaskawi jako książęta
Brzydkie kaczątko
Motylek
In memoriam trzech wielkich aktorów
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Guillaume Apollinaire, E. T. A. Hoffmann, Andrzej Frycz Modrzewski, Julius Hart, Max Elskamp, Fagus, Anton Czechow, Wiktor Gomulicki, Fryderyk Hebbel, Karl Gjellerup, Maria De La Fayette, Louis le Cardonnel, Deotyma, Michał Bałucki, Klemensas Junoša, Charles Baudlaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Gustave Kahn, Wiktoras Gomulickis, Stanisław Korab-Brzozowski, Władysław Anczyc, Konstanty Gaszyński, Théodore de Banville, Casimir Delavigne, Anatol France, René Descartes, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Charles Baudelaire, Francis Jammes, Stefan George, Jean-Marc Bernard, Alfred Jarry, Björnstjerne Björnson, Henry Bataille, Alojzy Feliński, Homer, Antoni Czechow, Daniel Defoe, Jacob i Wilhelm Grimm, Léon Deubel, Antonina Domańska, Stanisław Brzozowski, Charles Guérin, Adam Asnyk, nieznany, Seweryn Goszczyński, Alter Kacyzne, Anatole le Braz, Maria Konopnicka, Joseph Conrad, , Joachim Gasquet, Louis Gallet, Rudolf G. Binding, Franciszek Karpiński, Aleksander Brückner, Stefan Grabiński, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Józef Czechowicz, Maria Dąbrowska, Theodor Däubler, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Dumas, Max Dauthendey, Denis Diderot, Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Fredro, James Oliver Curwood, Marceline Desbordes-Valmore, Dōgen Kigen, Marija Konopnicka, Eurypides, George Gordon Byron, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Charles Cros, Zygmunt Gloger, Rudyard Kipling, brak, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Frances Hodgson Burnett, Tristan Derème, Jan Kasprowicz, Pedro Calderón de la Barca, Tadeusz Boy-Żeleński, Bolesław Prus, Hugo von Hofmannsthal, Wincenty Korab-Brzozowski,

kamera opole kościół zwm
pełen raport
ważny link
© 2015 Zbiór książek.