Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Pastuszka gęsi
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

Bardzo już dawno temu, żyła pewna stara królowa. Była ona wdową i miała prześliczną córkę, zaręczoną z pewnym obcym królewiczem. Gdy przyszedł czas zaślubin i królewna miała odjechać na obczyznę, matka spakowała dla niej mnóstwo cennych rzeczy i naczyń, i dała jej pannę do towarzystwa. Oprócz tego królewna otrzymała dwa konie, jednego dla siebie, drugiego dla towarzyszki. Koń królewny zwał się Falada i umiał gadać. W chwili rozstania królowa zacięła się w palec i spuściwszy trzy krople krwi na białą chusteczkę, wręczyła ją córce, mówiąc: — Drogie dziecko, schowaj dobrze te trzy krople, bo one mogą ci się kiedy bardzo przydać. Córka królowej włożyła chusteczkę do kieszeni, serdecznie pożegnała się z matką, wsiadła na konia i odjechała do swego narzeczonego. W godzinę potem uczuła wielkie pragnienie i poleciła towarzyszce przynieść sobie w złotym kubku wody ze źródła. Ale towarzyszka rzekła: — Idź sobie sama po wodę, ja nie jestem twoją służącą. Córka królowej zawstydziła się, zeszła z konia, a że jej towarzyszka nie oddała złotego kubka, pochyliła się przeto nad źródłem i piła. Przy tym westchnęła: — Ach Boże! Trzy krople odpowiedziały: — Gdyby twoja matka wiedziała o tym, to serce by jej pękło. Podczas picia chusteczka z tymi trzema kroplami krwi wypadła jej z kieszeni do wody i popłynęła. Ona zaś tego nie spostrzegła. Ale spostrzegła to jej towarzyszka i ucieszyła się. Królewna po zgubieniu owych trzech kropel stała się słabą i bezwładną, a towarzyszka mogła nad nią przewodzić. — Oddaj mi natychmiast swego konia i swoje szaty — rzekła groźnie do córki królewskiej — a potem wsiądziesz na moją szkapę i włożysz moje liche odzienie. Ja chcę raz być królewną, której ty posługiwać będziesz. Jeżeli jednak powiesz komukolwiek o tym, to cię zabiję. Z tymi słowy towarzyszka wsiadła na Faladę, a królewna na lichego konia i tak pojechały dalej, aż nareszcie przybyły do pałacu narzeczonego. Z ich przybyciem nastała wielka radość. Syn królewski wybiegł na ich spotkanie, pomógł towarzyszce, którą uważał za swoją narzeczoną, zejść z konia i poprowadził ją do pałacu, podczas gdy prawdziwa królewna została na dziedzińcu z płaczem. Widział to stary król z okna, a gdy spostrzegł płaczącą dziewczynę i zauważył, jak była piękną, delikatną i wykwintną, zapytał narzeczoną, co to za pannę ma przy sobie. — Zabrałam ją po drodze — odrzekła fałszywa królewna — i przyjęłam ją za służącą. Dajcie jej co do roboty, ona płacze tylko dlatego, że się nudzi od dawna. Na to król odparł: — Mam ja małego chłopca, który się zowie Kurtek i pasie gęsi; niech mu ona pomaga. Towarzyszka zgodziła się na to, ale bała się Falady, która wszystkiego

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Jacob i Wilhelm Grimm <
Spis autorów:

- Marija Konopnicka
- Stanisław Brzozowski
- Antoni Czechow
- Wiktoras Gomulickis
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Denis Diderot
- Maria Konopnicka
- Max Elskamp
- Alojzy Feliński
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

wieczorem
Troškimas
Listek z nieba
Na jagody
Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca komedia w 5 aktach wierszem
piosenka czeski domek
Obrachunki fredrowskie
Bezbronna istota
W moje oczy — popiół prószy
Mała księżniczka
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Joseph Conrad, Björnstjerne Björnson, Charles Guérin, Charles Baudelaire, Denis Diderot, Johann Wolfgang von Goethe, Fagus, Marija Konopnicka, Adam Asnyk, Frances Hodgson Burnett, Gustave Kahn, Fryderyk Hölderlin, Louis Gallet, Antoni Czechow, Miguel de Cervantes Saavedra, Daniel Defoe, Wiktoras Gomulickis, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Theodor Däubler, Klemensas Junoša, Julius Hart, Aloysius Bertrand, Casimir Delavigne, Zygmunt Gloger, Max Elskamp, Tristan Derème, Hugo von Hofmannsthal, Guillaume Apollinaire, René Descartes, Jan Kasprowicz, Stefan Grabiński, Homer, Alojzy Feliński, , Bolesław Prus, Anton Czechow, Maria Dąbrowska, Eurypides, Deotyma, Alfred Jarry, Andrzej Frycz Modrzewski, Honore de Balzac, Maria De La Fayette, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatole France, E. T. A. Hoffmann, Karl Gjellerup, Charles Baudlaire, Seweryn Goszczyński, Henry Bataille, Fryderyk Hebbel, Hans Christian Andersen, brak, Anatol France, Antonina Domańska, Tadeusz Boy-Żeleński, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Dumas, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Léon Deubel, James Oliver Curwood, Aleksander Brückner, Pedro Calderón de la Barca, Michał Bałucki, Stanisław Brzozowski, Anatole le Braz, George Gordon Byron, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Cros, Alter Kacyzne, Władysław Anczyc, Stefan George, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Aleksander Fredro, Józef Czechowicz, Rudolf G. Binding, Wiktor Gomulicki, Franciszek Karpiński, Dōgen Kigen, Maria Konopnicka, Jacob i Wilhelm Grimm, Max Dauthendey, Michaił Bułhakow, Louis le Cardonnel, nieznany, Francis Jammes, Stanisław Korab-Brzozowski, Konstanty Gaszyński, Jean-Marc Bernard, Joachim Gasquet, Rudyard Kipling, Théodore de Banville,

więcej pomocnych rad na stronie
schudnij
© 2015 Zbiór książek.