Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: polacy
Autor: Józef Czechowicz

więc najpierw blaski pną się po domach wyżej i wyżej i gasną na rosie okien warszawa wisła w układzie zodiakalnym nieomal bo widzę wodnika pannę ryby wieczór niweluje zieleń i purpurę wchodzi po schodach wyżyn na niebo krok za krokiem otrząsa się w zenicie zatrzymuje rdzawe obłoki ciemno jak gdyby aksamitu fałdy urosły w całą górę wieczór codzienna daremna forma syntez wsparci wzrokiem o rzekę o kratowany most dajemy się ogarniać muzyce horyzontu błyski w wodzie chodzą gwintem gwintem spływa hałas uliczny rozplusk mokry klaszcze dłońmi czarnymi o ponton rejestrując zdarzenia milczmy bowiem pod świateł strażą sypią się perły uroku pod świateł strażą błogo leją się wieczór i lato wiatr żarliwy radośnie parska zginęły w drzew zadymce geniusze mroku jest tak jakby nie grzmiała granica zamorska jakby nigdy przez falę nie stąpał skrzydlaty tanatos przypomnij przypomnij przypomnij za miastem sprężona droga przestrzeń mdli na niej w okrytych pyłem stopach rozpostarły się szerokie rozłogi zły ugór pod noc podsuwa się bezdomnie o uwierzyć że to ona obmyta w zimnych potopach jak ranni w syntez formie którą jest wieczór utkwił po rękojeść głos jego stal drży jego smukłość wyrywa się z porządku rzeczy we mnie to czy w nas czy za mną ten gniew bez żalu czyś to ty ojczyzno serce los czyś to ty słoneczna

Czytaj dalej: 1 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Józef Czechowicz <
Spis autorów:

- Aleksander Dumas
- Johann Wolfgang von Goethe
- Konstanty Gaszyński
- Stefan George
- Fryderyk Hebbel
- Karl Gjellerup
- Antoni Czechow
- Maria De La Fayette
- Deotyma
- Louis Gallet


Polecamy:

ja karabin
Starożytna Litwa
Za chlebem
Harmonia wieczorna
Coś
Lśnienie jesienne
mózg lat 12
Mała księżniczka
Kameleon
Dusza wina
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Gustave Kahn, Marceline Desbordes-Valmore, Guillaume Apollinaire, Honore de Balzac, Stefan Grabiński, Denis Diderot, Julius Hart, Andrzej Frycz Modrzewski, Johann Wolfgang von Goethe, Seweryn Goszczyński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, , Bolesław Prus, Fryderyk Hölderlin, Antoni Czechow, Tadeusz Boy-Żeleński, Francis Jammes, Miguel de Cervantes Saavedra, Karl Gjellerup, Aleksander Brückner, Max Elskamp, Władysław Anczyc, Maria De La Fayette, Józef Czechowicz, Louis le Cardonnel, Marija Konopnicka, Björnstjerne Björnson, Wiktor Gomulicki, Eurypides, Adam Asnyk, Stefan George, Charles Cros, Frances Hodgson Burnett, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Joseph Conrad, George Gordon Byron, Fagus, Charles Guérin, Hans Christian Andersen, Léon Deubel, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole France, Wiktoras Gomulickis, Antonina Domańska, Rudyard Kipling, Wincenty Korab-Brzozowski, nieznany, Anatol France, Charles Baudelaire, Maria Dąbrowska, Pedro Calderón de la Barca, Joachim Gasquet, Deotyma, Alter Kacyzne, Aloysius Bertrand, Daniel Defoe, Louis Gallet, Rudolf G. Binding, Henry Bataille, Theodor Däubler, Alfred Jarry, Max Dauthendey, Hugo von Hofmannsthal, Aleksander Dumas, Aleksander Fredro, Jacob i Wilhelm Grimm, brak, James Oliver Curwood, Tristan Derème, Jan Kasprowicz, Casimir Delavigne, Charles Baudlaire, René Descartes, Konstanty Gaszyński, Alojzy Feliński, Franciszek Karpiński, Zygmunt Gloger, Anatole le Braz, Fryderyk Hebbel, Théodore de Banville, Homer, Dōgen Kigen, Jean-Marc Bernard, Maria Konopnicka, Michał Bałucki, Stanisław Brzozowski, Anton Czechow, E. T. A. Hoffmann, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Klemensas Junoša, Michaił Bułhakow,

kamera wrzoski kościół
mystic festival bilety
foto-obrazy24.pl
rośliny biurowe
schudnij
© 2015 Zbiór książek.