Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Przypadek
Autor: Stefan Grabiński

Prof. Dr. Romanowi Pollakowi poświęcam Poznali się w pociągu. Zabrzeski wracał wtedy z pogrzebu zmarłej nagle narzeczonej, okryty świeżym kirem smutku, przesiąknięty jeszcze atmosferą domu żałoby. Zaczepiła go pierwsza pod jakimś błahym pozorem. Odpowiadał zrazu niechętnie, niemal opryskliwie, zajęty myślami o tamtej. Powoli jednak przezwyciężyła wspomnienia o zmarłej i pan Kazimierz zaczął zwracać na nią uwagę. Może instynktem kobiety wyczuła przy nim bliskość anioła śmierci? Podobno róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach… Gdy wysiadała z wagonu u celu podróży, wyraził żal swój z powodu rychłego z nią rozstania. Wtedy naznaczyła mu pierwszą schadzkę w… pociągu. — Za trzy dni — mówiła, żegnając go czarującym uśmiechem — wracam tym samym pociągiem do Czerska. Proszę być w oknie pociągu w Rudawie, gdzie będę wsiadała. Tylko niech mnie pan na tej stacji nie pozdrawia! Rozumie pan? Tak jak gdybyśmy się zupełnie nie znali. Proszę też być przygotowanym na to, że mogę wracać w towarzystwie; wtedy wsiadłabym do innego przedziału. — Lecz w takim razie zachodzi obawa, że moglibyśmy się nigdy już więcej nie spotkać — zauważył Zabrzeski, którego zaczęła interesować ta kobieta. — Jeżeli pani będzie w towarzystwie przez cały czas trwania podróży… Na twarzy pani Łunińskiej odbił się wyraz zadowolenia. — A przecież panu coś na mnie zależy! Gdyby było inaczej, nie okazałby pan tej chwalebnej przezorności. — Ależ naturalnie, że mi zależy, nawet bardzo, bardzo zależy — zapewnił gorąco. — No dobrze już, dobrze — odparła, podając mu rękę na pożegnanie. — W takim razie zobaczylibyśmy się na pewno od dziś za dwa tygodnie. — Ale gdzie? — W pociągu — zawsze tylko w pociągu. 15 lutego pojadę znów z Czerska do Rudawy; pańską rzeczą już będzie w porę zjawić się w jednym z okien wagonu. Lecz sądzę, że zobaczymy się wcześniej; postaram się o to, by powracać sama. A zatem do miłego widzenia! — Do widzenia! — odparł, podnosząc ku ustom jej rękę. — Do widzenia, śliczna pani! — dodał ciszej, wpatrując się zamyślony w jej rysy. — Więc w piątek? — Tak — koło 9 rano. I dotrzymała słowa. W trzy dni potem spotkali się znowu w pociągu osobowym, zdążającym z Będziszyna w stronę Czerska. Pani Stacha dostrzegła go zaraz w oknie jednego z wagonów na stacji w Rudawie i gdy tylko pociąg ruszył, znalazła się u jego boku zarumieniona cudownie, przytulna jak kotka i pełna oszałamiających uśmieszków. Tak zawiązana znajomość miała powoli przerodzić się w stosunek zażyły, namiętny, w całym tego słowa znaczeniu un amore appassionato, w którym żądza przedziwnie splotła się z uwielbieniem. Łunińska nie była kobietą wolną. Okoliczność ta dodawała jeszcze tej niezwykłej znajomości specjalnego uroku i pikanterii, lecz równocześnie kryła w sobie zarodki niebezpieczeństwa; musieli być ostrożni. Dlatego Stacha pod żadnym

Czytaj dalej: 1 | 2 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Stefan Grabiński <
Spis autorów:

- Stefan George
- Eurypides
- Aleksander Brückner
- Joseph Conrad
- Frances Hodgson Burnett
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Michaił Bułhakow
- Wiktoras Gomulickis
- Fagus
- Maria De La Fayette


Polecamy:

Zmora
pod dworcem głównym w warszawie
Ubogi bogaty
jednakowo
Dziewczynka i lalka
Utwory drobne
Staruszki
Podróż
Z jednego gniazda
na wsi
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Pedro Calderón de la Barca, Andrzej Frycz Modrzewski, Marceline Desbordes-Valmore, Hugo von Hofmannsthal, Seweryn Goszczyński, Karl Gjellerup, Theodor Däubler, Eurypides, Théodore de Banville, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatole le Braz, Louis le Cardonnel, Denis Diderot, James Oliver Curwood, Frances Hodgson Burnett, Homer, Stefan Grabiński, Franciszek Karpiński, Björnstjerne Björnson, René Descartes, Charles Baudlaire, Aleksander Brückner, Aleksander Dumas, Marija Konopnicka, Konstanty Gaszyński, Joseph Conrad, Stanisław Korab-Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Adam Asnyk, Stefan George, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Joachim Gasquet, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Stanisław Brzozowski, Józef Czechowicz, Daniel Defoe, Dōgen Kigen, Henry Bataille, Alojzy Feliński, Klemensas Junoša, Tadeusz Boy-Żeleński, Rudyard Kipling, Julius Hart, Charles Guérin, Johann Wolfgang von Goethe, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, brak, Tristan Derème, nieznany, , George Gordon Byron, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Fryderyk Hebbel, Max Dauthendey, Miguel de Cervantes Saavedra, Antonina Domańska, Charles Baudelaire, Alter Kacyzne, Casimir Delavigne, Anatol France, Jean-Marc Bernard, Maria De La Fayette, Charles Cros, Alfred Jarry, Fryderyk Hölderlin, Louis Gallet, Jan Kasprowicz, Maria Dąbrowska, Aloysius Bertrand, Rudolf G. Binding, Wiktoras Gomulickis, Zygmunt Gloger, Władysław Anczyc, Fagus, Francis Jammes, Michaił Bułhakow, Aleksander Fredro, Wiktor Gomulicki, Antoni Czechow, Anton Czechow, Michał Bałucki, Guillaume Apollinaire, Max Elskamp, E. T. A. Hoffmann, Jacob i Wilhelm Grimm, Deotyma, Honore de Balzac, Gustave Kahn, Léon Deubel, Hans Christian Andersen, Anatole France,

moje źródła
najlepszy w warszawie wodzirej i dj na wesele warszawa bale szkolne imprezy itd
sprawdź
najlepsza w cenie od 5 zł fotografia produktowa warszawa oferujemy w cąłym woj mazowieckim
projektowanie wnętrz kraków
© 2015 Zbiór książek.