Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: U króla Olch
Autor: Hans Christian Andersen

Wielkie jaszczurki szybko przebiegały tam i na powrót po korze starego, popękanego drzewa, a kiedy się spotkały, rozmawiały z sobą po jaszczurczemu, ażeby się mogły zrozumieć. — Co się tam dzieje w pagórku olszowym? — mówiła jedna. — Co to za stuk i hałas? Już dwie noce z tego powodu nie zmrużyłam oka, jakby mię zęby bolały (bo wtedy także nigdy spać nie mogę). — Coś się tam dziwnego dzieje — rzekła druga. — Co noc otwierają wzgórze i, póki kogut nie zapieje, wietrzą wszystko i odnawiają. Ściany domu opierają na czterech czerwonych palikach, aby przewiew był lepszy, a ich dziewczęta uczą się nowego tańca. Coś tam będzie niezwykłego. — Już o tym rozmawiałam — dorzuciła trzecia — ze znajomym robakiem ziemnym czyli glistą, którą nazywają dżdżownicą. Właśnie powracał stamtąd. Dzień i noc pracuje on w pagórku olszowym, wzruszając ziemię; słyszał też niemało. Wprawdzie biedne stworzenie nie ma wcale oczu, więc nic nie widzi, ale słuchać umie i macać także. Król Olch spodziewa się znakomitych gości, gości z dalekich krajów, tylko nie wiadomo kiedy. Glista nie umiała mi tego powiedzieć — a może i nie chciała. Wszystkie błędne ogniki zostały wezwane na pochód uroczysty ze światłami: wszystko złoto i srebro, którego niemało znajduje się w pagórku, czyszczą i wystawiają na światło księżyca. — Co to mogą być za goście? — pytały ciekawie jaszczurki. Co to wszystko ma znaczyć? Słyszycie, jak znów huczy? Słyszycie, jak brzęczy? W tej samej chwili pagórek olszowy otworzył się i z wnętrza pustego

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Rudolf G. Binding
- Maria Konopnicka
- Frances Hodgson Burnett
- Anatole France
- Wiktor Gomulicki
- Michaił Bułhakow
- Fagus
- nieznany
- Franciszek Karpiński


Polecamy:

Okna
Starożytna Litwa
Projekcje
Robinson Crusoe
Aptekarzowa
Wszechwiedzący doktór
Zaczarowana Królewna
Wśród nocnej ciszy
Marsz ślubny
Pod baldachimem drzew
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
René Descartes, Karl Gjellerup, Aleksander Dumas, nieznany, Anatol France, Adam Asnyk, Marceline Desbordes-Valmore, Tristan Derème, Bolesław Prus, Hans Christian Andersen, Charles Baudelaire, Wincenty Korab-Brzozowski, Józef Czechowicz, Eurypides, Charles Baudlaire, Anatole France, Michał Bałucki, Fagus, Charles Guérin, E. T. A. Hoffmann, Aloysius Bertrand, Antoni Czechow, Jacob i Wilhelm Grimm, Théodore de Banville, Fryderyk Hebbel, Rudyard Kipling, Fryderyk Hölderlin, Klemensas Junoša, Maria Konopnicka, Max Elskamp, Jean-Marc Bernard, George Gordon Byron, Julius Hart, Max Dauthendey, Joseph Conrad, Louis Gallet, Louis le Cardonnel, Alojzy Feliński, Michaił Bułhakow, Konstanty Gaszyński, Zygmunt Gloger, Aleksander Brückner, Alter Kacyzne, brak, Władysław Anczyc, Jan Kasprowicz, Charles Cros, Rudolf G. Binding, Frances Hodgson Burnett, Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Stanisław Brzozowski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Stanisław Korab-Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Antonina Domańska, Anatole le Braz, Wiktoras Gomulickis, Daniel Defoe, Andrzej Frycz Modrzewski, Honore de Balzac, James Oliver Curwood, Denis Diderot, Francis Jammes, Marija Konopnicka, Joachim Gasquet, Seweryn Goszczyński, Pedro Calderón de la Barca, Gustave Kahn, Maria Dąbrowska, Dōgen Kigen, Björnstjerne Björnson, Casimir Delavigne, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, , Miguel de Cervantes Saavedra, Deotyma, Maria De La Fayette, Alfred Jarry, Johann Wolfgang von Goethe, Homer, Franciszek Karpiński, Wiktor Gomulicki, Hugo von Hofmannsthal, Stefan George, Aleksander Fredro, Stefan Grabiński, Henry Bataille, Tadeusz Boy-Żeleński, Theodor Däubler, Léon Deubel,

najnowsza Moszna kamera jakości HD LIVE
najlepszy z retuszem fotograf aktów warszawa specjalizacja 7 lat
zielen bialystok
montaz gazu krakow
wesele dron
© 2015 Zbiór książek.