Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Z jednego gniazda
Autor: Hans Christian Andersen

Pięć ziaren grochu leżało w jednym strąku. Wszystkie były zielone, więc zdawało im się, że cały świat powinien być zielony. To bardzo naturalne. Strączek rósł, ziarna także: mieściły sie w nim, jak mogły, ustawiwszy się też w jednym szeregu. Słońce świeciło i ogrzewało strączek, deszcz go obmywał. Stawał się też coraz większy i błyszczący, jasny w dzień, ciemny w nocy, jak wypada. Ziarna też stawały się z każdym dniem większe, poważniejsze i coraz bardziej zamyślone, bo nie miały nic innego do roboty. — Czyż tu wiecznie siedzieć będziemy? — zapytało jedno na koniec. — Stwardniejemy od takiego ciągłego siedzenia. Tak dłużej być nie może! Upływały jednak tygodnie, a nic się nie zmieniło, tylko ziarnka pożółkły, i strączek był żółty. — Cały świat będzie żółty — rzekło jedno, i było to bardzo trafne spostrzeżenie. Nagle uczuły jakieś gwałtowne wstrząśnienie: oderwano strączek od łodyżki, przez chwilę ręka ludzka ściskała go w zamkniętej dłoni, potem w towarzystwie wielu innych strączków znalazł się w ciemnej kieszeni. — Zaraz nam otworzą — powiedziały ziarnka, i zgadły. — Teraz zobaczymy, które z nas najdalej poleci w świat — odezwało się ziarnko najmniejsze. — Teraz się to okaże. — Co się stać ma, to się stanie — rzekło drugie. — Bóg nad nami. Trrr! — strączek się otworzył i wszystkie pięć ziarnek ujrzały światło dzienne. Leżały w ręku chłopca, który im się przypatrywał, a następnie oznajmił, że będą doskonałe do jego pukawki. To mówiąc, wsypał je wszystkie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Joachim Gasquet
- E. T. A. Hoffmann
- Guillaume Apollinaire
- Dōgen Kigen
- Stefan George
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Maria De La Fayette
- Homer
- Alter Kacyzne
-


Polecamy:

Przypadek
In memoriam Böcklina
Śmierć nędzarzy
Damy
Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka
Pieśń jesienna
Biedny młynarczyk i kotek
Przeżycie
śmierć
Snycerzu, szukaj bacznie
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Aloysius Bertrand, Jean-Marc Bernard, Władysław Anczyc, Pedro Calderón de la Barca, Joachim Gasquet, Honore de Balzac, Hans Christian Andersen, Fryderyk Hölderlin, Guillaume Apollinaire, George Gordon Byron, Denis Diderot, Alfred Jarry, Charles Baudelaire, Antoni Czechow, Stefan Grabiński, E. T. A. Hoffmann, Stanisław Brzozowski, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Gustave Kahn, Homer, Daniel Defoe, Anatol France, Louis le Cardonnel, Fryderyk Hebbel, brak, René Descartes, Franciszek Karpiński, Francis Jammes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria Dąbrowska, Wiktor Gomulicki, Aleksander Brückner, Frances Hodgson Burnett, Józef Czechowicz, Stefan George, Charles Baudlaire, Maria Konopnicka, Anton Czechow, Michał Bałucki, Alojzy Feliński, Aleksander Dumas, Léon Deubel, Bolesław Prus, Adam Asnyk, Charles Guérin, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Maria De La Fayette, Eurypides, Marceline Desbordes-Valmore, Jan Kasprowicz, Louis Gallet, Karl Gjellerup, Max Dauthendey, Charles Cros, Tristan Derème, Julius Hart, Casimir Delavigne, Anatole le Braz, Miguel de Cervantes Saavedra, Jacob i Wilhelm Grimm, Henry Bataille, Konstanty Gaszyński, Fagus, Dōgen Kigen, Antonina Domańska, Björnstjerne Björnson, nieznany, Rudyard Kipling, Wiktoras Gomulickis, Joseph Conrad, Deotyma, Hugo von Hofmannsthal, Alter Kacyzne, Marija Konopnicka, Rudolf G. Binding, James Oliver Curwood, Stanisław Korab-Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Anatole France, Max Elskamp, Johann Wolfgang von Goethe, Michaił Bułhakow, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Klemensas Junoša, Théodore de Banville, Aleksander Fredro, Wincenty Korab-Brzozowski, Zygmunt Gloger, Tadeusz Boy-Żeleński, Seweryn Goszczyński, Theodor Däubler, ,

bilety mystic festival
pensjonaty barlinek
kancelaria ultimatum
saller polska
© 2015 Zbiór książek.