Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Z jednego gniazda
Autor: Hans Christian Andersen

Pięć ziaren grochu leżało w jednym strąku. Wszystkie były zielone, więc zdawało im się, że cały świat powinien być zielony. To bardzo naturalne. Strączek rósł, ziarna także: mieściły sie w nim, jak mogły, ustawiwszy się też w jednym szeregu. Słońce świeciło i ogrzewało strączek, deszcz go obmywał. Stawał się też coraz większy i błyszczący, jasny w dzień, ciemny w nocy, jak wypada. Ziarna też stawały się z każdym dniem większe, poważniejsze i coraz bardziej zamyślone, bo nie miały nic innego do roboty. — Czyż tu wiecznie siedzieć będziemy? — zapytało jedno na koniec. — Stwardniejemy od takiego ciągłego siedzenia. Tak dłużej być nie może! Upływały jednak tygodnie, a nic się nie zmieniło, tylko ziarnka pożółkły, i strączek był żółty. — Cały świat będzie żółty — rzekło jedno, i było to bardzo trafne spostrzeżenie. Nagle uczuły jakieś gwałtowne wstrząśnienie: oderwano strączek od łodyżki, przez chwilę ręka ludzka ściskała go w zamkniętej dłoni, potem w towarzystwie wielu innych strączków znalazł się w ciemnej kieszeni. — Zaraz nam otworzą — powiedziały ziarnka, i zgadły. — Teraz zobaczymy, które z nas najdalej poleci w świat — odezwało się ziarnko najmniejsze. — Teraz się to okaże. — Co się stać ma, to się stanie — rzekło drugie. — Bóg nad nami. Trrr! — strączek się otworzył i wszystkie pięć ziarnek ujrzały światło dzienne. Leżały w ręku chłopca, który im się przypatrywał, a następnie oznajmił, że będą doskonałe do jego pukawki. To mówiąc, wsypał je wszystkie

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Frances Hodgson Burnett
- Charles Baudelaire
- Maria Dąbrowska
- Guillaume Apollinaire
- Zygmunt Gloger
- Hugo von Hofmannsthal
- Gustave Kahn
- Henry Bataille
- Konstanty Gaszyński
- Karl Gjellerup


Polecamy:

Boże Narodzenie
Dziennik Franciszki
Śmierć nędzarzy
Błogosławieństwo
Człowiek i morze
o niebie
Kariera Nikodema Dyzmy
Idzie stary wiarus
Dym
Niepowrotne

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Dōgen Kigen, Eurypides, Rudyard Kipling, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz, Homer, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Tadeusz Boy-Żeleński, Klemensas Junoša, Aleksander Brückner, Deotyma, Pedro Calderón de la Barca, Hugo von Hofmannsthal, Jacob i Wilhelm Grimm, Louis Gallet, , Fryderyk Hebbel, Seweryn Goszczyński, Anatol France, James Oliver Curwood, Konstanty Gaszyński, George Gordon Byron, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Baudlaire, Theodor Däubler, René Descartes, Léon Deubel, Henry Bataille, Władysław Anczyc, Denis Diderot, Zygmunt Gloger, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Dumas, Karl Gjellerup, Rudolf G. Binding, Antonina Domańska, Stefan Grabiński, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński, Guillaume Apollinaire, Frances Hodgson Burnett, Gustave Kahn, Francis Jammes, Michał Bałucki, Alojzy Feliński, Wiktoras Gomulickis, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, Alfred Jarry, Stanisław Brzozowski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Józef Czechowicz, nieznany, Björnstjerne Björnson, Louis le Cardonnel, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria Dąbrowska, Wiktor Gomulicki, Joseph Conrad, Tristan Derème, Johann Wolfgang von Goethe, Max Elskamp, Max Dauthendey, Charles Baudelaire, Hans Christian Andersen, brak, Stanisław Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, Alter Kacyzne, Miguel de Cervantes Saavedra, Stefan George, Anton Czechow, Jean-Marc Bernard, Casimir Delavigne, Joachim Gasquet, Antoni Czechow, E. T. A. Hoffmann, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatole France, Anatole le Braz, Maria De La Fayette, Michaił Bułhakow, Bolesław Prus, Fagus, Charles Cros, Fryderyk Hölderlin, Charles Guérin, Honore de Balzac, Daniel Defoe, Marceline Desbordes-Valmore, Julius Hart, Maria Konopnicka,

pozycjonowanie stron
Szamba betonowe Czchów
http://www.klickauto.pl
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.