Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bąk i piłka
Autor: Hans Christian Andersen

Bąk i piłka leżały w pudełku drewnianym z innymi zabawkami. Bąk rzekł do piłki: — Czy nie zechciałabyś się ze mną ożenić, ponieważ i tak mieszkamy razem w tym pudełku? Ale piłka, która była obszyta safianem, nie raczyła mu nawet odpowiedzieć. Nazajutrz chłopczyk, właściciel zabawek, obejrzał zepsutego trochę bąka, usiadł na ziemi, wyjął pudełko z farbami, pomalował go na żółto i czerwono, umocował lepiej sztyfcik mosiężny pośrodku i bąk błyszczał jak złoto, kiedy go nakręcił i puścił na podłodze. — Spojrzyj na mnie — rzekł bąk do piłki. — Czy widzisz, jak wspaniale wyglądam? Cóż ty na to? Może byśmy się dziś ożenili, albo choć zaręczyli? Pomyśl, czy można dobrać lepszą parę: ty skaczesz a ja tańczę. Jesteśmy dla siebie stworzeni i szczęśliwszych małżonków nie znajdziesz na całym świecie. — Tak myślisz? — odpowiedziała dumnie piłka. — A czy wiesz, do kogo mówisz? Zrobiono mnie z safianowych pantofli pana radcy. Takich miałam rodziców! A wewnątrz mam korek hiszpański! — A mój krążek jest mahoniowy — odparł bąk — i sam burmistrz mnie wytoczył na swojej amatorskiej tokarni. Nie dotknęła mnie ręka rzemieślnika, pochodzę z najlepszego domu w całym mieście. — Czy ci tylko można wierzyć? — zauważyła piłka wahająco. — Bodaj by mi pękł sznurek! Bodaj bym się więcej nie ruszył z tego miejsca, jeżeli kłamię! — Pięknie umiesz się bronić — rzekła piłka — ale nie mogę. Doprawdy, nie mogę. Jestem prawie zaręczona z jaskółką. Ile razy podlecę w ogrodzie w powietrze,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Alfred Jarry
- Homer
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Wiktor Gomulicki
- Dōgen Kigen
- Michał Bałucki
- Tristan Derème
- Pedro Calderón de la Barca
- Björnstjerne Björnson
- Aleksander Brückner


Polecamy:

Troškimas
toruń
Słońce powstanie znowu…
Złoty garnek
Druga księga dżungli
Włóczęgi
Syrena
Życie poprzednie
Do czytelnika
Dolinami rzek Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
René Descartes, Bolesław Prus, Hugo von Hofmannsthal, Michał Bałucki, Theodor Däubler, Joseph Conrad, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Korab-Brzozowski, Wiktor Gomulicki, Anatol France, Anton Czechow, Charles Baudelaire, Klemensas Junoša, Zygmunt Gloger, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatole France, Maria Dąbrowska, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Max Elskamp, Björnstjerne Björnson, Alojzy Feliński, Tadeusz Boy-Żeleński, Fagus, Maria De La Fayette, Antonina Domańska, Seweryn Goszczyński, Honore de Balzac, Guillaume Apollinaire, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Pedro Calderón de la Barca, Denis Diderot, Rudyard Kipling, Deotyma, Louis Gallet, Józef Czechowicz, Marija Konopnicka, Dōgen Kigen, Julius Hart, nieznany, Anatole le Braz, Franciszek Karpiński, Stefan George, Jean-Marc Bernard, George Gordon Byron, Daniel Defoe, Johann Wolfgang von Goethe, Stanisław Brzozowski, Jacob i Wilhelm Grimm, Aloysius Bertrand, brak, Michaił Bułhakow, Alfred Jarry, Władysław Anczyc, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, , Karl Gjellerup, Louis le Cardonnel, Max Dauthendey, Wiktoras Gomulickis, Stefan Grabiński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Aleksander Dumas, Henry Bataille, E. T. A. Hoffmann, Charles Cros, Tristan Derème, Maria Konopnicka, Eurypides, Frances Hodgson Burnett, Alter Kacyzne, Gustave Kahn, Charles Guérin, Adam Asnyk, Léon Deubel, Charles Baudlaire, Jan Kasprowicz, Konstanty Gaszyński, Aleksander Brückner, Francis Jammes, Fryderyk Hölderlin, Rudolf G. Binding, Théodore de Banville, Casimir Delavigne, James Oliver Curwood, Hans Christian Andersen, Antoni Czechow, Andrzej Frycz Modrzewski, Joachim Gasquet, Homer, Miguel de Cervantes Saavedra, Aleksander Fredro,

pozycjonowanie stron
clickbank payday loan
najładniejsza i profesjonalna sztukateria w najniższych cenach na rynku
© 2015 Zbiór książek.