Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Bąk i piłka
Autor: Hans Christian Andersen

Bąk i piłka leżały w pudełku drewnianym z innymi zabawkami. Bąk rzekł do piłki: — Czy nie zechciałabyś się ze mną ożenić, ponieważ i tak mieszkamy razem w tym pudełku? Ale piłka, która była obszyta safianem, nie raczyła mu nawet odpowiedzieć. Nazajutrz chłopczyk, właściciel zabawek, obejrzał zepsutego trochę bąka, usiadł na ziemi, wyjął pudełko z farbami, pomalował go na żółto i czerwono, umocował lepiej sztyfcik mosiężny pośrodku i bąk błyszczał jak złoto, kiedy go nakręcił i puścił na podłodze. — Spojrzyj na mnie — rzekł bąk do piłki. — Czy widzisz, jak wspaniale wyglądam? Cóż ty na to? Może byśmy się dziś ożenili, albo choć zaręczyli? Pomyśl, czy można dobrać lepszą parę: ty skaczesz a ja tańczę. Jesteśmy dla siebie stworzeni i szczęśliwszych małżonków nie znajdziesz na całym świecie. — Tak myślisz? — odpowiedziała dumnie piłka. — A czy wiesz, do kogo mówisz? Zrobiono mnie z safianowych pantofli pana radcy. Takich miałam rodziców! A wewnątrz mam korek hiszpański! — A mój krążek jest mahoniowy — odparł bąk — i sam burmistrz mnie wytoczył na swojej amatorskiej tokarni. Nie dotknęła mnie ręka rzemieślnika, pochodzę z najlepszego domu w całym mieście. — Czy ci tylko można wierzyć? — zauważyła piłka wahająco. — Bodaj by mi pękł sznurek! Bodaj bym się więcej nie ruszył z tego miejsca, jeżeli kłamię! — Pięknie umiesz się bronić — rzekła piłka — ale nie mogę. Doprawdy, nie mogę. Jestem prawie zaręczona z jaskółką. Ile razy podlecę w ogrodzie w powietrze,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Hans Christian Andersen <
Spis autorów:

- Théodore de Banville
- Dōgen Kigen
- Pedro Calderón de la Barca
- Alojzy Feliński
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Wiktoras Gomulickis
- Marija Konopnicka
- E. T. A. Hoffmann
- Daniel Defoe
- Joseph Conrad


Polecamy:

Komedia ludzka Eugenia Grandet
Oczarowały noce letnie
ballada z tamtej strony
melancholia
daleko
Gdy się Chrystus rodzi
Opuszczenie
Śmierć urzędnika
pod popiołem
Nasi okupanci
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Charles Baudelaire, Stanisław Brzozowski, Charles Cros, Fagus, Stanisław Korab-Brzozowski, Miguel de Cervantes Saavedra, Jacob i Wilhelm Grimm, Honore de Balzac, Theodor Däubler, Deotyma, Max Elskamp, Michał Bałucki, Aleksander Brückner, Anatol France, René Descartes, Casimir Delavigne, Jan Kasprowicz, Homer, Aleksander Fredro, Anton Czechow, Jean-Marc Bernard, Stefan George, Konstanty Gaszyński, Alfred Jarry, Antonina Domańska, , Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Dumas, Francis Jammes, Eurypides, Maria Konopnicka, Andrzej Frycz Modrzewski, Théodore de Banville, Gustave Kahn, Władysław Anczyc, Julius Hart, Wincenty Korab-Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Tadeusz Boy-Żeleński, Alter Kacyzne, Louis le Cardonnel, Franciszek Karpiński, Guillaume Apollinaire, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hölderlin, Louis Gallet, Aloysius Bertrand, Fryderyk Hebbel, Wiktoras Gomulickis, Denis Diderot, Charles Guérin, Frances Hodgson Burnett, Daniel Defoe, Björnstjerne Björnson, Hugo von Hofmannsthal, Max Dauthendey, Joachim Gasquet, Stefan Grabiński, Marija Konopnicka, Bolesław Prus, Léon Deubel, Henry Bataille, Rudolf G. Binding, nieznany, George Gordon Byron, Wiktor Gomulicki, Joseph Conrad, Johann Wolfgang von Goethe, Maria Dąbrowska, James Oliver Curwood, Anatole France, Hans Christian Andersen, Alojzy Feliński, Antoni Czechow, E. T. A. Hoffmann, Michaił Bułhakow, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Tristan Derème, Adam Asnyk, Dōgen Kigen, Anatole le Braz, brak, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Karl Gjellerup, Charles Baudlaire, Marceline Desbordes-Valmore, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Józef Czechowicz, Klemensas Junoša, Maria De La Fayette, Rudyard Kipling,

kontynuuj czytanie
wodzirej na wesele częstochowa
kancelaria adwokacka chorzów
© 2015 Zbiór książek.