Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Katarynka
Autor: Bolesław Prus

Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskiej. Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder. Jegomość miał twarz rumianą, szpakowate faworytyi siwe, łagodne oczy. Chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. W dzień pogodny nosił pod pachą laskę; w pochmurny — dźwigał jedwabny parasol angielski. Był zawsze głęboko zamyślony i posuwał się z wolna. Około Kapucynów dotykał pobożnie ręką kapelusza i przechodził na drugą stronę ulicy, ażeby zobaczyć u Pika, jak stoi barometr i termometr, potem znowu zawracał na prawy chodnik, zatrzymywał się przed wystawą Mieczkowskiego, oglądał fotografie Modrzejewskiej —- i szedł dalej. W drodze ustępował każdemu, a potrącony uśmiechał się życzliwie. Jeżeli kiedy spostrzegał ładną kobietę, zakładał binokle, aby przypatrzeć się jej. Ale że robił to flegmatycznie, więc zwykle spotykał go zawód. Ten jegomość był to — pan Tomasz. Pan Tomasz trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło. Toż samo ulica Miodowa pomyśleć by mogła o nim. Gdy był jeszcze obrońcą, biegał tak prędko, że nie uciekłaby przed nim żadna szwaczka wracająca z magazynu do domu. Był wesoły, rozmowny, trzymał się prosto, miał czuprynę i nosił wąsy zakręcone ostro do góry. Już wówczas sztuki piękne robiły na nim wrażenie, ale czasu im nie poświęcał, bo szalał — za

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Bolesław Prus <
Spis autorów:

- Wiktoras Gomulickis
- Karl Gjellerup
- Anatol France
- Anton Czechow
- Jacob i Wilhelm Grimm
- Seweryn Goszczyński
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Denis Diderot
- Marija Konopnicka


Polecamy:

Pomoc dajcie mi, rodacy
Wino gałganiarza
Już
Lord Jim
piłsudski
Dziwny Żyd
Lietuvaitės
więzienie
Piękno
Młyn na wzgórzu
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Jean-Marc Bernard, Daniel Defoe, Adam Asnyk, Bolesław Prus, Léon Deubel, Louis Gallet, Casimir Delavigne, Max Elskamp, Andrzej Frycz Modrzewski, Charles Cros, Stanisław Brzozowski, Zygmunt Gloger, Józef Czechowicz, Franciszek Karpiński, George Gordon Byron, Joachim Gasquet, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, nieznany, Stefan George, Rudyard Kipling, Antoni Czechow, Tristan Derème, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, E. T. A. Hoffmann, Homer, Max Dauthendey, Anatole France, Stefan Grabiński, Charles Baudlaire, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Brückner, Dōgen Kigen, Wiktor Gomulicki, Maria De La Fayette, Frances Hodgson Burnett, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, Michaił Bułhakow, Eurypides, Alojzy Feliński, Guillaume Apollinaire, Francis Jammes, Michał Bałucki, Fryderyk Hölderlin, Seweryn Goszczyński, Aleksander Fredro, Honore de Balzac, Władysław Anczyc, Alfred Jarry, James Oliver Curwood, Björnstjerne Björnson, Karl Gjellerup, Klemensas Junoša, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Louis le Cardonnel, , brak, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hebbel, Fagus, Anton Czechow, Miguel de Cervantes Saavedra, Henry Bataille, Hugo von Hofmannsthal, Jan Kasprowicz, Aleksander Dumas, Theodor Däubler, Joseph Conrad, Anatole le Braz, Gustave Kahn, Théodore de Banville, Antonina Domańska, Rudolf G. Binding, Charles Guérin, Johann Wolfgang von Goethe, Pedro Calderón de la Barca, Anatol France, Maria Dąbrowska, Julius Hart, Konstanty Gaszyński, Hans Christian Andersen, René Descartes, Alter Kacyzne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wincenty Korab-Brzozowski, Denis Diderot, Maria Konopnicka, Jacob i Wilhelm Grimm, Deotyma, Charles Baudelaire, Wiktoras Gomulickis,

zielen bialystok
saller polska
kancelaria adwokacka chorzów
© 2015 Zbiór książek.