Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Katarynka
Autor: Bolesław Prus

Na ulicy Miodowej co dzień około południa można było spotkać jegomościa w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskiej. Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder. Jegomość miał twarz rumianą, szpakowate faworytyi siwe, łagodne oczy. Chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. W dzień pogodny nosił pod pachą laskę; w pochmurny — dźwigał jedwabny parasol angielski. Był zawsze głęboko zamyślony i posuwał się z wolna. Około Kapucynów dotykał pobożnie ręką kapelusza i przechodził na drugą stronę ulicy, ażeby zobaczyć u Pika, jak stoi barometr i termometr, potem znowu zawracał na prawy chodnik, zatrzymywał się przed wystawą Mieczkowskiego, oglądał fotografie Modrzejewskiej —- i szedł dalej. W drodze ustępował każdemu, a potrącony uśmiechał się życzliwie. Jeżeli kiedy spostrzegał ładną kobietę, zakładał binokle, aby przypatrzeć się jej. Ale że robił to flegmatycznie, więc zwykle spotykał go zawód. Ten jegomość był to — pan Tomasz. Pan Tomasz trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło. Toż samo ulica Miodowa pomyśleć by mogła o nim. Gdy był jeszcze obrońcą, biegał tak prędko, że nie uciekłaby przed nim żadna szwaczka wracająca z magazynu do domu. Był wesoły, rozmowny, trzymał się prosto, miał czuprynę i nosił wąsy zakręcone ostro do góry. Już wówczas sztuki piękne robiły na nim wrażenie, ale czasu im nie poświęcał, bo szalał — za

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Powrót do wykazu prac niniejszego autora: > Bolesław Prus <
Spis autorów:

- Aleksander Dumas
- Gustave Kahn
- Charles Guérin
- Daniel Defoe
- Louis le Cardonnel
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- nieznany
- Fryderyk Hölderlin
- Stanisław Brzozowski
- Fryderyk Hebbel


Polecamy:

Duch we flaszce
knajpa
O krasnoludkach i sierotce Marysi
Małe niedole pożycia małżeńskiego
De profundis
Król zamczyska
O przyjdź
Warszawianka 1831
Kwiaty Idalki
Sed non satiata

Fotograf Warszawa
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Louis le Cardonnel, Anatole France, nieznany, Anton Czechow, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Aloysius Bertrand, Charles Baudlaire, Maria De La Fayette, Léon Deubel, Julius Hart, Miguel de Cervantes Saavedra, Michaił Bułhakow, Alfred Jarry, Seweryn Goszczyński, Joseph Conrad, Pedro Calderón de la Barca, Michał Bałucki, Andrzej Frycz Modrzewski, Maria Dąbrowska, Charles Guérin, Rudyard Kipling, James Oliver Curwood, Tristan Derème, Zygmunt Gloger, Fryderyk Hölderlin, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Karl Gjellerup, Aleksander Brückner, Adam Asnyk, Henry Bataille, Franciszek Karpiński, Hans Christian Andersen, Wiktor Gomulicki, René Descartes, Fryderyk Hebbel, Stanisław Korab-Brzozowski, Marija Konopnicka, Wincenty Korab-Brzozowski, Rudolf G. Binding, Klemensas Junoša, Fagus, Dōgen Kigen, Aleksander Fredro, Stefan Grabiński, Eurypides, Antonina Domańska, Théodore de Banville, Max Dauthendey, Björnstjerne Björnson, Frances Hodgson Burnett, Hugo von Hofmannsthal, Francis Jammes, Theodor Däubler, Johann Wolfgang von Goethe, brak, Jean-Marc Bernard, Aleksander Dumas, Max Elskamp, Homer, Casimir Delavigne, Józef Czechowicz, Władysław Anczyc, Stefan George, Daniel Defoe, Jacob i Wilhelm Grimm, Tadeusz Boy-Żeleński, Bolesław Prus, Guillaume Apollinaire, Gustave Kahn, Alter Kacyzne, Antoni Czechow, Anatole le Braz, Liudvika Didžiulienė-Žmona, , Anatol France, E. T. A. Hoffmann, Deotyma, Alojzy Feliński, Honore de Balzac, George Gordon Byron, Marceline Desbordes-Valmore, Louis Gallet, Wiktoras Gomulickis, Charles Baudelaire, Konstanty Gaszyński, Charles Cros, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Joachim Gasquet, Denis Diderot, Stanisław Brzozowski,

pozycjonowanie stron
http://www.gimnazjum20.pl
sennik egipski
clickbank payday loan
© 2015 Zbiór książek.