Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Akordy jesienne
Autor: Jan Kasprowicz

ubiegłych, wiernych lat… Zwiędnij, duszo! lub łzy swoje na płomienne gromy zmień, Skargi przemień w błyskawice i z wyżyny swojej rzuć W to roisko karlich płazów, plugawiących boży świat. IV W blaskach świtu duch młodości zza jesiennych mgławic wstał — Idzie ku mnie z łąk zapachem, z barwą kwiatów, z szumem drzew; Fale żyta płyną za nim, niby setnej rzeki wał, Świeże bruzdy w ślad się dymią, skowrończany strzela śpiew. Idzie ku mnie, jakby wiatru marcowego dmący zew — Z nadziejami idzie ku mnie, które z łona sennych ciał Zapragnęły w lwim porywie wlać herosów wrzącą krew, Tuk bajecznych waligórów, zaród zwycięstw, zaród chwał! Idzie — w drodze kształt swój zmienia: Apollina gładką skroń Na pochmurne zmienia czoło, pełne krwią nabiegłych żył, Lutnię zmienia w pług żelazny, na siermięgę chiton muz… Idzie — idzie — na globusie zolbrzymiałą kładzie dłoń, Świat wywraca w jego osiach, wielkie morza w dżdżysty pył, Wielkie góry ziemiowładne w piarg roztrąca, w marny gruz. V Śnie młodości! przez szarugi, przez bijący w oczy śnieg Skrzydłem wiary prułeś przestwór, który nie znał, co to kres: U piór twoich tłum niejeden i nie jeden zawisł wiek, Gad niejeden cię owinął i niejeden warknął pies. Czym był tobie płacz najdroższych? czym szyderczy śmiech i stek Ośliniałych klątw motłochu? Czym był tobie bóg czy bies? Mknąłeś, groble rwąc i mosty, parłeś z hukiem górskich rzek Wrzała moc w twej rajskiej krasie, boś był z ludu krwi i łez… Śnie młodości! wracasz znowu? Ha! wyrzuty płyną–ć z ust? Poorane masz oblicze? z czoła ścieka zimny pot? Stój… Weronik daj mi łaskę, zmień mą duszę w szmat ich chust — Zostaw ślady swego lica!… Wszakże w mgle jesiennych dni Nie straciła swego blasku, mimo wichrów, mimo słot, Matka twoja, duma święta, żem jest z ludu łez i krwi. VI Dmij wichuro! Z zwiędłych koron te cmentarne drzewa łuszcz I w szalonej mieć zawiści coraz wyżej na mój grób! Dmij, wichuro! strzaskaj płytę, nieśmiertelny połam bluszcz, Nasyp z gliny zrównaj z ścieżką dla zawziętych, marnych stóp. Z korzeniami wyrwij jodłę, przeniesioną z gęstych puszcz, Próchniejące kości roznieś — suche kości to twój łup, Lecz nic więcej! Ten, co sycił moją pieśń, żywotny tłuszcz Wsiąkł już w rolę,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 7 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Michaił Bułhakow, Władysław Anczyc, Theodor Däubler, Denis Diderot, E. T. A. Hoffmann, Miguel de Cervantes Saavedra, Józef Czechowicz, Deotyma, Antonina Domańska, Casimir Delavigne, Aleksander Fredro, Marija Konopnicka, George Gordon Byron, Franciszek Karpiński, Charles Cros, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria De La Fayette, Charles Baudlaire, Wiktoras Gomulickis, Maria Konopnicka, , Julius Hart, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Jean-Marc Bernard, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Johann Wolfgang von Goethe, brak, Joachim Gasquet, Joseph Conrad, Honore de Balzac, Antoni Czechow, nieznany, Charles Guérin, Aloysius Bertrand, Michał Bałucki, Pedro Calderón de la Barca, Max Elskamp, Anatole le Braz, Andrzej Frycz Modrzewski, Louis Gallet, Fagus, Adam Asnyk, Eurypides, Konstanty Gaszyński, Marceline Desbordes-Valmore, Léon Deubel, Francis Jammes, Louis le Cardonnel, Hans Christian Andersen, Homer, Alter Kacyzne, James Oliver Curwood, Jacob i Wilhelm Grimm, Aleksander Dumas, Bolesław Prus, Frances Hodgson Burnett, Maria Dąbrowska, René Descartes, Henry Bataille, Stefan Grabiński, Stefan George, Tristan Derème, Alojzy Feliński, Anton Czechow, Dōgen Kigen, Anatole France, Björnstjerne Björnson, Wiktor Gomulicki, Gustave Kahn, Max Dauthendey, Klemensas Junoša, Daniel Defoe, Seweryn Goszczyński, Guillaume Apollinaire, Zygmunt Gloger, Stanisław Korab-Brzozowski, Stanisław Brzozowski, Rudolf G. Binding, Aleksander Brückner, Fryderyk Hebbel, Alfred Jarry, Anatol France, Jan Kasprowicz, Hugo von Hofmannsthal, Théodore de Banville, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Rudyard Kipling, Fryderyk Hölderlin, Karl Gjellerup, Wincenty Korab-Brzozowski, Charles Baudelaire,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Calineczka
Kwiaty Idalki
Widmo
Duch we flaszce
Staruszki
Do P. Davida, snycerza posągów
Marzenie ciekawego
przez kresy
Anioł
pieśń

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.net




ts2 space ai ts2 articles ts2 satellite
© 2015 Zbiór książek.