Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Akordy jesienne
Autor: Jan Kasprowicz

mnie, Abym zboczył choć na chwilę z twych żałości pełnych dróg! XV Wstań, orkanie! wstań, orkanie! Stutysięcznych głosem trąb Hucz na sądy bezlitośne! Próchna kości z grobów zbudź! Na dolinę Jozafata osłupiały pognaj kłąb Zmarłych wieków!… Przed godziną, która chmurnie idzie pruć Krwią zbarwioną toń przyszłości, niech ich cienie za tę krew Odpowiedzą jękiem, wyciem, zgrzytem, dreszczem, rzeką łez! Dies irae! dies illa! świat się kruszy na twój zew! Wstań, orkanie! życie patrzy, jak się życia zbliża kres! Zbrodnia zbrodnię urodziła, z grzechu powstał wielki grzech! Z iskier iskry się sypnęły i wybuchnął ogniem proch, Który wieki naznosiły w ten kazienny wieków loch… Wstań, orkanie!… Łódź Charona z burzą płynie! dziki śmiech U bram śmierci przyjął życie! W morzu krwi zatonął ląd! Wstań, orkanie! Za śmierć życia wieki pędź na straszny sąd! XVI Oto dusza ma, jak więzień, wyswobodzon spoza krat, Rzuca pęta swe cielesne i w jesienny spieszy mrok Na obszary gdzieś dalekie, w lot przebiega cały świat, W lot ogarnia wsie i miasta, w jeden ciemny zbite tłok. I tak błądząc w swej podróży, do poziomych zajrzy chat, To w pałacach górnych spocznie, to w zaułki zwróci krok: Noc uśpiła ich mieszkańców — jakby spali już od lat, Jakby byli dziś podobni nie do żywych, lecz do zwłok. Dziwny spokój… I uchodzi senna dusza poza próg… Patrzy w przestwór… Jak daleko, jak wysoko sięga dom Tego świata, nikt nie czuwa?… Błogosławić takim snom! Patrzy… patrzy… Nie!… Ten przestwór nie uśpiony ! w szerz i w wyż Wielkie widmo go wypełnia i w odblasku mglistych smug To potrząsa krwawą chustą, to olbrzymi wznosi krzyż. XVII Cud nad cudy! Wielkie widmo, duch uśpionych w dole ciał, Z przedświtową mgłą się zlewa, a z jej wiewnych, srebrnych chmur Jakieś pasmo się wyłania, jakiś długi, ciemny wał, Jak z oddali gdzieś widziany tajemniczy, straszny bór. Las birnamski czyż się ruszył?… To postaci żywych sznur Idzie — płynie — ach! bez końca… Cały świat, co dotąd spał, Snać się zbudził i w przestrzeni niezmierzonych mgławy dwór Idzie — płynie — ach! bez końca, jak wyrwany z więzów szał. Zamęt ślub wziął z dysharmonią: szczęk oręży, płacze, gwar, Fale pieśni melodyjnych,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 7 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Rudolf G. Binding, Dōgen Kigen, Anatole France, Stanisław Korab-Brzozowski, Andrzej Frycz Modrzewski, Fryderyk Hebbel, Charles Guérin, Stanisław Brzozowski, Bolesław Prus, Seweryn Goszczyński, Anatole le Braz, James Oliver Curwood, Michał Bałucki, George Gordon Byron, Frances Hodgson Burnett, Antoni Czechow, Miguel de Cervantes Saavedra, Alojzy Feliński, Deotyma, Wincenty Korab-Brzozowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Baudlaire, Adam Asnyk, Max Elskamp, Julius Hart, nieznany, Fryderyk Hölderlin, Aleksander Brückner, Rudyard Kipling, Gustave Kahn, Daniel Defoe, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, E. T. A. Hoffmann, Denis Diderot, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, René Descartes, Antonina Domańska, Hugo von Hofmannsthal, Jan Kasprowicz, Wiktor Gomulicki, Tadeusz Boy-Żeleński, Charles Cros, Władysław Anczyc, Konstanty Gaszyński, Louis le Cardonnel, Stefan George, Honore de Balzac, Alfred Jarry, Charles Baudelaire, Henry Bataille, Karl Gjellerup, Léon Deubel, Theodor Däubler, Eurypides, Maria De La Fayette, Anatol France, Aleksander Dumas, brak, Jacob i Wilhelm Grimm, , Aloysius Bertrand, Anton Czechow, Louis Gallet, Maria Dąbrowska, Marija Konopnicka, Max Dauthendey, Franciszek Karpiński, Guillaume Apollinaire, Joachim Gasquet, Jean-Marc Bernard, Fagus, Björnstjerne Björnson, Hans Christian Andersen, Johann Wolfgang von Goethe, Casimir Delavigne, Alter Kacyzne, Zygmunt Gloger, Joseph Conrad, Wiktoras Gomulickis, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Théodore de Banville, Pedro Calderón de la Barca, Tristan Derème, Stefan Grabiński, Francis Jammes, Klemensas Junoša, Michaił Bułhakow, Marceline Desbordes-Valmore, Józef Czechowicz, Homer, Liudvika Didžiulienė-Žmona,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Dym
Starożytna Litwa
Biedny młynarczyk i kotek
Sekret
Wodotrysk
U króla Olch
Orzeł i sroka
Za chlebem
Elegia
Powinowactwo cieni i kwiatów o zmierzchu

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.biz




www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.