Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Dym
Autor: Maria Konopnicka

Ile razy spojrzała w okno swej izdebki, tyle razy widzieć go mogła, jak z ogromnego komina fabryki walił siwym słupem. Nieraz nawet umyślnie odrywała od roboty stare swoje oczy, aby rzucić na niego choć jedno spojrzenie. W spojrzeniu tym była dziwna błogość i jakby pieszczota. Ludzie szli i przechodzili, śpiesząc w różne strony, rzadko który spojrzał w górę w kierunku komina, jeszcze rzadszy zauważył siną smugę dymu. Ale dla niej dym ten miał szczególne znaczenie, mówił do niej, rozumiała go, był w jej oczach niemal żywą istotą.Kiedy o wczesnym brzasku na opalowym, mieniącym się barwami jutrzni tle nieba, dym rozkłębiał się nad kominem w krągłych, czarnych runach, roznosząc ostrą, gryzącą woń sadzy, wiedziała ona, że tam jej Marcyś w kotłowni przy palenisku stoi, ognie zanieca, miarkuje, rozkłada, wysoki, smukły, gibki, w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażercena jasnych włosach, z szeroko odwiniętym u szyi kołnierzem.— Ocho — szepnęła wtedy, uśmiechając się — Marcyś *fasuje*…Istotnie *fasował*. Z gorliwością nowicjuszasypał na palenisko węgiel, kosz za koszem, za siebie i za palacza pracując, dumny ze swojej świeżej godności kotłowego. A razem z tym wielkim, jasnym płomieniem wybuchały mu w duszy pieśni, którymi się kotłownia rozlegała od świtu do nocy.Wkrótce jednak czarne kłębiska dymu bielały, rzedły, stawały się lżejsze, aż wskroś pogodnych błękitów wybiły w górę lekkim, równym słupem.Ten widok wlewał w serce wdowy radość i pogodę.— Wszystko dobrze… — szeptała —


Polecamy:

Nieczęsto przeprowadzki zamawia się w Krakowie pomiędzy budynkami. Często zdarza się sytuacja tak że przeprowadzający się zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi częściami miasta. Zwykle przeprowadzka wynika zamianą wygodą, tak by nie tracić cennego czasu w ciągu dnia na przedostawanie się w korkach na drugą stronę miasta.

Często pojedyncza przeprowadzka wymuszona jest przerwą w nauce. Uczniowie na okres wolny od roku szkolnego rezygnują z mieszkania wyprowadzając się daleko do rodzinnych domów.

Rzadko ale nadal cieszącymi się popularnością są przeprowadzki biur. Śród lokalami w nie tych samych dzielnicach Krakowa. Przeprowadzki Kraków realizuje nasza firma przy pomocy trwałych samochodów pickup'ów lub busów o ładunku do 3,5 tony. Nasi kierowcy mają pozwolenie do zatrzymywania w miejscach wyznaczonych na czas pakowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stanisław Brzozowski, Seweryn Goszczyński, Rudolf G. Binding, Fryderyk Hölderlin, Homer, Theodor Däubler, Michaił Bułhakow, Stefan Grabiński, Marija Konopnicka, Joseph Conrad, Charles Guérin, Denis Diderot, René Descartes, Hans Christian Andersen, Władysław Anczyc, Jean-Marc Bernard, Théodore de Banville, Francis Jammes, Stefan George, Tadeusz Boy-Żeleński, Maria De La Fayette, Aleksander Brückner, Charles Baudelaire, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Józef Czechowicz, James Oliver Curwood, Julius Hart, Alfred Jarry, Konstanty Gaszyński, Gustave Kahn, Miguel de Cervantes Saavedra, Bolesław Prus, Casimir Delavigne, Tristan Derème, Fagus, Anatole le Braz, Franciszek Karpiński, Daniel Defoe, Wincenty Korab-Brzozowski, nieznany, Antonina Domańska, Stanisław Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Karl Gjellerup, Maria Dąbrowska, Charles Cros, George Gordon Byron, Guillaume Apollinaire, Fryderyk Hebbel, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, E. T. A. Hoffmann, Deotyma, Björnstjerne Björnson, Honore de Balzac, Marceline Desbordes-Valmore, Dōgen Kigen, Charles Baudlaire, Antoni Czechow, Eurypides, Joachim Gasquet, Max Dauthendey, Alter Kacyzne, Alojzy Feliński, , Anatol France, Aleksander Dumas, Henry Bataille, Zygmunt Gloger, Johann Wolfgang von Goethe, Rudyard Kipling, Adam Asnyk, Klemensas Junoša, Jacob i Wilhelm Grimm, Aloysius Bertrand, Frances Hodgson Burnett, Louis Gallet, Wiktor Gomulicki, brak, Anton Czechow, Louis le Cardonnel, Aleksander Fredro, Wiktoras Gomulickis, Léon Deubel, Maria Konopnicka, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jan Kasprowicz, Anatole France, Hugo von Hofmannsthal, Pedro Calderón de la Barca,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Żądza nicestwa
Lśnienie jesienne
Brązownicy
Testament
Do młodych
Słodka potrawa
Ropucha
Śmierć urzędnika
Do Justyny O wdzięczności
O przyjdź

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.net.pl
bezpieczna abrocja czechy https://klinikastonava.cz/ jak usunąć ciąże, jaka jest cena i czy jest to bezpieczne? klinika aborcyjna w stonavie zrobi to całkowicie bez problemowo
minidv przegrywanie na wilanowie https://wymarzonezdjecia.pl/przegrywanie-minidv-wi wilanowskie studio minidv
dentysta zalesie górne
produkcja filmów reklamowych
pozycjonowanie kalisz
© 2015 Zbiór książek.