Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Krasnoludek
Autor: Hans Christian Andersen

W pewnym dużym mieście, na lichem poddaszu mieszkał prawdziwy student: *prawdziwy* — to znaczy, że był ubogi i kochał naukę. Na dole w tym samym domu mieszkał prawdziwy kupiec, a tu *prawdziwy* znaczy, że posiadał sklep duży, pełen dobrego towaru i dom, który także był jego własnością. U kupca też zamieszkał krasnoludek, czyli kobold, bo różnie w różnych krajach nazywają te maleńkie istotki, w dzień starannie ukrywające się przed nami, a w nocy czuwające nad naszą pracą i majątkiem, jak niewidzialne duchy opiekuńcze. Ludzie też bardzo cenią pomoc krasnoludków i starają się pozyskać ich przyjaźń przez dary, jakie dla nich zostawiają. Złym ludziom krasnoludki pomagać nie lubią, a nawet często szkodzą, aby ich ukarać; nie mieszkają też u nich. Dlatego stały pobyt krasnoludka szczęście i zaszczyt przynosi domowi, bo zarazem świadczy o jego zacności. Nasz krasnoludek zamieszkał u kupca, bo tu było wygodnie, ciepło i dostatnio, a każdego roku na gwiazdkę zastawiano dla niego w sklepie obok kasy na czyściuteńkiej serwecie całą miseczkę miodu i osełkę najlepszego, świeżutkiego masła. Stać było na to kupca, ale krasnoludek umiał ocenić tę pamięć i trzymał się sklepu, sumiennie chroniąc od zniszczenia to, co w nim było najdroższego. Raz wieczorem wszedł student tylnymi drzwiami od podwórza, aby sobie kupić świecę i kawałek sera. Nie miał kogo przysłać po to, więc sam przyszedł: zabrał sprawunki, zapłacił, a kupiec i kupcowa skinęli mu życzliwie na dobranoc. Było to bardzo uprzejmie z ich strony, gdyż kupiec miał sklep własny, i dom cały należał do niego, a kupcowa

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Władysław Anczyc, Aleksander Dumas, Denis Diderot, Stefan George, Tadeusz Boy-Żeleński, Eurypides, Casimir Delavigne, Wiktor Gomulicki, , Homer, nieznany, Théodore de Banville, Louis Gallet, Stanisław Brzozowski, Honore de Balzac, Marija Konopnicka, Aloysius Bertrand, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Seweryn Goszczyński, Konstanty Gaszyński, Miguel de Cervantes Saavedra, George Gordon Byron, Charles Baudlaire, brak, René Descartes, Andrzej Frycz Modrzewski, Fryderyk Hölderlin, Fryderyk Hebbel, Rudolf G. Binding, Louis le Cardonnel, Zygmunt Gloger, Marceline Desbordes-Valmore, Alojzy Feliński, Wiktoras Gomulickis, Alter Kacyzne, Hans Christian Andersen, Anatol France, Bolesław Prus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Maria Dąbrowska, Theodor Däubler, Antoni Czechow, Alfred Jarry, Julius Hart, Deotyma, Anatole France, Anatole le Braz, Guillaume Apollinaire, Gustave Kahn, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Brückner, Joachim Gasquet, Jacob i Wilhelm Grimm, Anton Czechow, Karl Gjellerup, Max Elskamp, Charles Cros, James Oliver Curwood, Maria Konopnicka, Johann Wolfgang von Goethe, Francis Jammes, Klemensas Junoša, Dōgen Kigen, Fagus, Michał Bałucki, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudelaire, Stefan Grabiński, Franciszek Karpiński, Daniel Defoe, Adam Asnyk, E. T. A. Hoffmann, Stanisław Korab-Brzozowski, Tristan Derème, Rudyard Kipling, Léon Deubel, Maria De La Fayette, Aleksander Fredro, Wincenty Korab-Brzozowski, Jan Kasprowicz, Jean-Marc Bernard, Józef Czechowicz, Hugo von Hofmannsthal, Charles Guérin, Björnstjerne Björnson, Antonina Domańska, Henry Bataille, Michaił Bułhakow, Max Dauthendey, Joseph Conrad, Tadeusz Dołęga-Mostowicz,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Sprzeczność
Pastuszka gęsi
Obrachunki fredrowskie
Boże Narodzenie
Opuszczenie
Dzieło sztuki
Lubię tych nagich epok bawić się wspomnieniem
Herman i Dorota
Jeszcześ Polsko nie zginęła
Niepowrotne

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.eu
Ищете бюджетное размещение для спонтанной поездки? Посмотрите предложения на findbookingdeals и сэкономьте на проживании!
Letar du efter ett hotell för en semesterresa? Upptäck de bästa erbjudandena på Breña Baja och spara på boendet!
Αναζητάτε ξενοδοχείο για τις διακοπές σας Ανακαλύψτε τις καλύτερες προσφορές στο 1кім в Центрі,вул.Набережна και εξοικονομήστε στη διαμονή σας!
Chcesz nocować w sercu miasta? Przejrzyj propozycje hoteli na https://www.findbookingdeals.com i bądź blisko wszystkich atrakcji!
Sníte o dovolené v horách? Najděte ideální hotely na Hotely Šafšawán a užijte si dechberoucí výhledy!
© 2015 Zbiór książek.