Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Podrzutek
Autor: Anton Czechow

wezmą na wychowanie. I Migujew zdecydował się bezwarunkowo zanieść dziecko do willi Miełkina, chociaż ta znajdowała się na samym krańcu letniska, nad rzeką. …Żeby tylko nie zaczęło wrzeszczeć lub nie wypadło… — myślał asesor kolegialny. — Tego się rzeczywiście nie spodziewałem… niosę pod pachą żywego człowieka, jak portfel. Żywy człowiek, z duszą, uczuciami, jak wszyscy… Może z tego dziecka wyrośnie jaki profesor, dowódca, literat… Wszystko bywa na świecie! Niosę je teraz pod pachą, jak byle co, a za trzydzieści — czterdzieści lat może trzeba będzie przed nim stawać na baczność. Gdy Migujew przechodził wąską, samotną uliczką koło długich parkanów pod gęstym, czarnym cieniem lip, poczęło mu się nagle wydawać, że popełnia coś okrutnego, występnego. …Jest to właściwie podłość — myślał. — Trudno nawet wymyślić większe łajdactwo… Za co my to nieszczęsne dziecko przerzucamy z ganku na ganek? Czy ono jest co winne temu, że się urodziło? I co nam złego zrobiło? Podli jesteśmy — lubimy się bawić kosztem niewinnych dzieciątek. Trzeba się tylko zastanowić nad całą tą historią. Ja się oddawałem rozpuście, a dziecko czeka okrutny los… Podrzucę je Miełkinom, ci oddadzą je do domu podrzutków, a tam sami obcy ludzie, wszystko urzędowe… ani pieszczoty, ani miłości. Potem oddadzą je do szewca… rozpije się, nauczy kląć, będzie zdychał z głodu… Do szewca — a przecież to syn asesora kolegialnego, szlacheckiej krwi… To moja krew i ciało.. Migujew wyszedł spod cienia lip na drogę zalaną światłem księżyca i, rozwinąwszy tłumoczek, spojrzał na dziecko. — Śpi — szepnął. — Patrzcie no, i nos ma, szelma, garbaty, jak ojciec. Dramat, bracie… Co robić? Wybacz… Tak ci widocznie już sądzone. Asesor kolegialny jął mrugać oczami i poczuł, jak po jego policzkach pełznie coś, niby mrówki… Zawinął dziecko, wziął je pod pachę i poszedł dalej. Całą drogę aż do willi Miełkina kłębiły mu się w głowie kwestie socjalne, a w piersiach doskwierało sumienie. …Gdybym był porządnym, uczciwym człowiekiem — rozmyślał — plunąłbym na wszystko, poszedłbym do Anny Filipowny, padłbym przed nią na kolana i powiedziałbym: — „Wybacz! Zgrzeszyłem! Dręcz mnie, ale nie gubmy niewinnego dziecka! Nie mamy dzieci — weźmy je na wychowanie”. — Ona jest dobra kobieta, zgodziłaby się… A wtedy moje dziecko byłoby przy mnie… Ech!… Zbliżył się do willi Miełkina i zatrzymał się w niepewności… Wyobraził sobie, że siedzi w salonie i czyta gazetę, a koło niego kręci się chłopczyna z garbatym nosem i bawi się chwostami jego szlafroka, a jednocześnie do wyobraźni jego cisnęły się postacie kolegów, ironicznie się uśmiechających, oraz jego ekscelencji, która aż parska z zadowolenia i klepie go po brzuchu… W duszy zaś, wraz z wyrzutami sumienia, odzywało się coś miękkiego, ciepłego, rzewnego… Asesor kolegialny ostrożnie położył dziecko na stopniu werandy i machnął ręką. I znowu po jego twarzy z góry na dół popełzły mrówki. — Wybacz mi,

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Alojzy Feliński, Honore de Balzac, George Gordon Byron, Józef Czechowicz, Léon Deubel, Jean-Marc Bernard, James Oliver Curwood, Maria De La Fayette, Homer, Rudolf G. Binding, Anatole le Braz, Rudyard Kipling, Wincenty Korab-Brzozowski, Jan Kasprowicz, Aleksander Dumas, Pedro Calderón de la Barca, Aleksander Fredro, Daniel Defoe, Karl Gjellerup, Max Dauthendey, Wiktoras Gomulickis, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Björnstjerne Björnson, Konstanty Gaszyński, Louis Gallet, Francis Jammes, Anatole France, Deotyma, Stanisław Brzozowski, Adam Asnyk, Anton Czechow, Aleksander Brückner, Seweryn Goszczyński, Fryderyk Hebbel, Antonina Domańska, Joachim Gasquet, Julius Hart, Wiktor Gomulicki, Hugo von Hofmannsthal, Theodor Däubler, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marija Konopnicka, Alter Kacyzne, brak, Casimir Delavigne, Gustave Kahn, Stefan Grabiński, Andrzej Frycz Modrzewski, Hans Christian Andersen, Zygmunt Gloger, Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Baudelaire, Dōgen Kigen, Guillaume Apollinaire, Antoni Czechow, René Descartes, Tristan Derème, Aloysius Bertrand, Johann Wolfgang von Goethe, Henry Bataille, Fryderyk Hölderlin, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Charles Guérin, Louis le Cardonnel, Frances Hodgson Burnett, Bolesław Prus, Fagus, , Charles Baudlaire, Anatol France, Marceline Desbordes-Valmore, Michał Bałucki, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Charles Cros, Michaił Bułhakow, E. T. A. Hoffmann, Maria Dąbrowska, Stefan George, Denis Diderot, Théodore de Banville, Alfred Jarry, Franciszek Karpiński, Tadeusz Boy-Żeleński, nieznany, Eurypides, Joseph Conrad, Klemensas Junoša, Stanisław Korab-Brzozowski, Max Elskamp, Władysław Anczyc, Miguel de Cervantes Saavedra, Maria Konopnicka,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Matka
Puk z Pukowej Górki
Miłość godnym nie nazwie
Laura i Filon
Duch we flaszce
polacy
Lśniąco w luny się kołyszę
Życie poprzednie
Anioł
Blask księżyca

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.net




zerknij https://klasawwarszawie.waw.pl/ świat stolicy polski. informacje o kulturze, rozrywce. najnowsze wieści ze świata sporty biznesu i finansów.
dizajnersi
mapa fotowoltaiki
przegerywanie kaset vhs warszawa przegrywanie kaset vhs,hi8,minidv,betacam,magnetof przegrywanie kaset całą polska
legowisko ortopedyczne dla kota
© 2015 Zbiór książek.