Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Towarzysz podróży
Autor: Hans Christian Andersen

Biedny Janek! Ojciec jego umierał po długiej i ciężkiej chorobie, lampa gasła na stole w ubogiej izdebce i nikogo z nim tu nie było. — Byłeś dobrym synem, Janku — rzekł umierający — i Bóg cię nie opuści, chociaż sam zostaniesz. Pamiętaj tylko zawsze kochać ludzi i czynić im tyle dobrego, ile będzie w twej mocy. Chory spojrzał na syna łagodnie, serdecznie i zamknął oczy — już na zawsze. Wyglądał, jakby zasnął. Janek płakał, bo nie miał nikogo na świecie, był zupełnie sierotą bez rodziny. Długo klęczał przy łóżku umarłego, całował rękę ojca, aż wreszcie znużony oparł głowę na twardej poręczy i zasnął. Dziwny miał sen. Śniło mu się, że był w niebie, słońce i księżyc wyszły na jego spotkanie i witały go pięknie; ojciec zdrów śmiał się jak dawniej wesoło, a królewna w złotej koronie na głowie z uśmiechem podała mu rekę. — Oto twoja narzeczona — rzekł mu ojciec — najpiękniejsza i najlepsza królewna na świecie. Ale trzeba na nią zasłużyć. Wtem Janek się obudził i wszystko zniknęło; ojciec leżał zimny i martwy na łóżku, w ciemnym pokoju nie było nikogo. W parę dni potem pochowano nieboszczyka. Biedny Janek szedł za trumną, gorzko płacząc; nie mógł się z tym pogodzić, że już nigdy w życiu nie zobaczy drogiego ojca. Trumnę złożono w głębokiej mogile i zasypano ziemią; Janek słyszał, jak ziemia padała na wieko, zakryła je i czuł tak wielki ból w sercu, jak gdyby pęknąć miało. Lecz zaśpiewano piękną pieśń pobożną, tak smutną, iż Jankowi łzy spłynęły z oczu i lżej mu było. Słońce świeciło na czystym błękicie, a drzewa

Polecamy

Nieczęsto przeprowadzki zamawia się w Krakowie między osieldami domów jednorodzinnych. Zwykle tak że klienci zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi regionami. Często przeprowadzka wymuszona jest zamianą miejsca pracy, tak by nie tracić zdędnego czasu w rano na pędzienie w korkach na w inne osiedle.

Czasami pojedyncza przeprowadzka podyktowana jest feriami w nauce. Uczniowie na okres wolny od lekcji rezygnują z mieszkania wyprowadzając się w swoje rodzinne strony do rodzinnych domów.

Rzadko ale nadal spotykanymi są przeprowadzki biur. Wpośród strefami ekonomicznymi w różnych połówkach Krakowa. Przeprowadzki Kraków wykonuje nasza firma przy pomocy bezpiecznych samochodów pickup'ów i busów o pojemności towaru do 3,5 tony. Nasi pracownicy uprawnieni są do wyładunku w parkingach wyznaczonych na czas wyładowania i załadowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Denis Diderot, Seweryn Goszczyński, Aleksander Brückner, Józef Czechowicz, Guillaume Apollinaire, Charles Baudelaire, Alter Kacyzne, Maria Dąbrowska, Jan Kasprowicz, Frances Hodgson Burnett, Daniel Defoe, Stefan George, Charles Baudlaire, Aleksander Dumas, Francis Jammes, Joseph Conrad, Aloysius Bertrand, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Pedro Calderón de la Barca, Max Dauthendey, Joachim Gasquet, Michał Bałucki, Fryderyk Hebbel, Gustave Kahn, Antonina Domańska, Jacob i Wilhelm Grimm, Karl Gjellerup, Julius Hart, Theodor Däubler, Adam Asnyk, Stefan Grabiński, Charles Cros, brak, Stanisław Korab-Brzozowski, Hans Christian Andersen, Antoni Czechow, Anton Czechow, Dōgen Kigen, Wincenty Korab-Brzozowski, Stanisław Brzozowski, Franciszek Karpiński, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Max Elskamp, Honore de Balzac, Homer, Fagus, Tadeusz Boy-Żeleński, nieznany, Charles Guérin, Rudolf G. Binding, Léon Deubel, Alfred Jarry, Anatole le Braz, Eurypides, Johann Wolfgang von Goethe, Théodore de Banville, Władysław Anczyc, Hugo von Hofmannsthal, Maria De La Fayette, Rudyard Kipling, Wiktor Gomulicki, Andrzej Frycz Modrzewski, Björnstjerne Björnson, Louis Gallet, Casimir Delavigne, Klemensas Junoša, Michaił Bułhakow, Anatole France, Miguel de Cervantes Saavedra, Aleksander Fredro, Henry Bataille, Zygmunt Gloger, Louis le Cardonnel, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Wiktoras Gomulickis, Alojzy Feliński, James Oliver Curwood, Marija Konopnicka, E. T. A. Hoffmann, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Marceline Desbordes-Valmore, Deotyma, René Descartes, George Gordon Byron, Anatol France, Konstanty Gaszyński, Tristan Derème, Fryderyk Hölderlin, Jean-Marc Bernard, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, ,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Krysia bezimienna
Trzy pióra
A cóż z tą Dzieciną…
o matce
w kolorowej nocy
Złoty garnek
Katarynka
Dzieło sztuki
Lietuvaitės
Kołysanka

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.biz
kolory sztuczne kwiaty na balkonie wspaniały efekt
wygrodzenia maszyn
piaskowanie lublin
dentysta piaseczno
© 2015 Zbiór książek.