Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Towarzysz podróży
Autor: Hans Christian Andersen

Biedny Janek! Ojciec jego umierał po długiej i ciężkiej chorobie, lampa gasła na stole w ubogiej izdebce i nikogo z nim tu nie było. — Byłeś dobrym synem, Janku — rzekł umierający — i Bóg cię nie opuści, chociaż sam zostaniesz. Pamiętaj tylko zawsze kochać ludzi i czynić im tyle dobrego, ile będzie w twej mocy. Chory spojrzał na syna łagodnie, serdecznie i zamknął oczy — już na zawsze. Wyglądał, jakby zasnął. Janek płakał, bo nie miał nikogo na świecie, był zupełnie sierotą bez rodziny. Długo klęczał przy łóżku umarłego, całował rękę ojca, aż wreszcie znużony oparł głowę na twardej poręczy i zasnął. Dziwny miał sen. Śniło mu się, że był w niebie, słońce i księżyc wyszły na jego spotkanie i witały go pięknie; ojciec zdrów śmiał się jak dawniej wesoło, a królewna w złotej koronie na głowie z uśmiechem podała mu rekę. — Oto twoja narzeczona — rzekł mu ojciec — najpiękniejsza i najlepsza królewna na świecie. Ale trzeba na nią zasłużyć. Wtem Janek się obudził i wszystko zniknęło; ojciec leżał zimny i martwy na łóżku, w ciemnym pokoju nie było nikogo. W parę dni potem pochowano nieboszczyka. Biedny Janek szedł za trumną, gorzko płacząc; nie mógł się z tym pogodzić, że już nigdy w życiu nie zobaczy drogiego ojca. Trumnę złożono w głębokiej mogile i zasypano ziemią; Janek słyszał, jak ziemia padała na wieko, zakryła je i czuł tak wielki ból w sercu, jak gdyby pęknąć miało. Lecz zaśpiewano piękną pieśń pobożną, tak smutną, iż Jankowi łzy spłynęły z oczu i lżej mu było. Słońce świeciło na czystym błękicie, a drzewa

Polecamy

Nieczęsto przeprowadzki zamawia się w Krakowie między osieldami domów jednorodzinnych. Zwykle tak że klienci zmieniają mieszkania pomiędzy różnymi regionami. Często przeprowadzka wymuszona jest zamianą miejsca pracy, tak by nie tracić zdędnego czasu w rano na pędzienie w korkach na w inne osiedle.

Czasami pojedyncza przeprowadzka podyktowana jest feriami w nauce. Uczniowie na okres wolny od lekcji rezygnują z mieszkania wyprowadzając się w swoje rodzinne strony do rodzinnych domów.

Rzadko ale nadal spotykanymi są przeprowadzki biur. Wpośród strefami ekonomicznymi w różnych połówkach Krakowa. Przewóz mebli Kraków wykonuje nasza firma przy pomocy bezpiecznych samochodów pickup'ów i busów o pojemności towaru do 3,5 tony. Nasi pracownicy uprawnieni są do wyładunku w parkingach wyznaczonych na czas wyładowania i załadowania przeprowadzanego mienia.

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Maria Konopnicka, Björnstjerne Björnson, Alojzy Feliński, Józef Czechowicz, Maria De La Fayette, Aleksander Fredro, Denis Diderot, Seweryn Goszczyński, Charles Baudlaire, Wincenty Korab-Brzozowski, Maria Dąbrowska, Dōgen Kigen, Anatole le Braz, Honore de Balzac, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, Charles Baudelaire, Marija Konopnicka, Michał Bałucki, Zygmunt Gloger, Alfred Jarry, Stanisław Korab-Brzozowski, Aleksander Brückner, Klemensas Junoša, Alter Kacyzne, Rudyard Kipling, Pedro Calderón de la Barca, Stefan Grabiński, E. T. A. Hoffmann, Fagus, Jacob i Wilhelm Grimm, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, , Rudolf G. Binding, Władysław Anczyc, Théodore de Banville, Bolesław Prus, Konstanty Gaszyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anton Czechow, Stefan George, George Gordon Byron, Michaił Bułhakow, Adam Asnyk, Karl Gjellerup, Hugo von Hofmannsthal, Max Dauthendey, Miguel de Cervantes Saavedra, Fryderyk Hebbel, Max Elskamp, Theodor Däubler, nieznany, James Oliver Curwood, Tadeusz Boy-Żeleński, Léon Deubel, Andrzej Frycz Modrzewski, Jan Kasprowicz, Casimir Delavigne, Eurypides, Gustave Kahn, Francis Jammes, Julius Hart, Charles Guérin, Louis le Cardonnel, Deotyma, brak, Jean-Marc Bernard, Wiktor Gomulicki, Joseph Conrad, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Anatole France, Frances Hodgson Burnett, Joachim Gasquet, Aleksander Dumas, Hans Christian Andersen, Antonina Domańska, Tristan Derème, René Descartes, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Anatol France, Guillaume Apollinaire, Homer, Marceline Desbordes-Valmore, Fryderyk Hölderlin, Aloysius Bertrand, Franciszek Karpiński, Henry Bataille, Stanisław Brzozowski, Charles Cros, Antoni Czechow, Wiktoras Gomulickis, Daniel Defoe,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Wino samotnika
Ojciec Goriot
Ubogi bogaty
Bursztyn, żyto dojrzałe
Bogurodzica
Przypadek
Przeżycie
Harmonia wieczorna
Katarynka
Młyn na wzgórzu

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
it-ever.pl
Planen Sie einen Urlaub? Entdecken Sie ideale Unterkünfte auf https://www.worldhotels-in.com/ und erfreuen Sie sich an schönen Aussichten!
Планируете отпуск в Польше? Найдите идеальное место для проживания на Guest House Scepanovic и наслаждайтесь свободой своего отпуска!
© 2015 Zbiór książek.