Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: O krasnoludkach i sierotce Marysi
Autor: Maria Konopnicka

im okruszyny chleba albo i twarogu na ławie zostawiał, bo z ziemi takie jeść nie chcą, jako że swój honor mają. Przyszedł zaś Wielki Czwartek albo Wielki Piątek, a w chacie szykowali święcone, to każdej strawy, czy kołacza, czy kiełbasy, zawsze uszczknął nieco i tym maleńkim pomocnikom na brzeżku ławy kładł. Mnożyło mu się też dobro wszelkie i gospodarstwo tęgo szło; konie były jak łanie, na owcach runa jak strzecha, krowy tak mleczne, że drugich takich w całej wsi nie było, co i nie dziw, bo babka nieboszczka zawsze przy dojeniu zostawiała nieco mleka w łupince orzechowej dla tych „ubożąt” swoich. I tak było długo, póty, póki nie pomarli starzy, póki za nimi i ojciec Skrobka nie pomarł. Dopieroż nad sierotami opiekę stryj wziął, porządki dawne skasował, gospodarkę prowadził siak tak, o dobytek nie dbał, a ku sobie, co się dało, garnął. Aż i przyszło na biedę ostatnią i na sierocką krzywdę, co to aż do nieba woła. A wtedy wszyscy widzieć to mogli, jak się w biały dzień Krasnoludki z zapiecka wyniosły, przez izbę, przez próg, het, w świat pomaszerowały, a z nimi reszta dobra poszła… Sierotom nie zostało nic, a stryj się ich krzywdą i tak nie zbogacił. Tak sobie rozmyślał Skrobek, na uboczu stojąc, a Krasnoludki tymczasem resztę skrzynek i szkatuł na wóz poładowawszy, królowi swemu miejsce na wozie uczyniły godne i aksamitem drogim siedzenie mu okryły, po czym co dostojniejsi z drużyny na wóz poniżej króla siedli, a insi poczepiawszy się, jak który mógł, do drogi naglić i wołać poczęli: Na dyszel, na rozworę Siadł król w dobrą porę, Na dyszlu i na rozworze Jedź, jedź, w imię Boże! — A jakże to mam jechać? — pyta rezolutnie Skrobek, który już zupełnie tego pierwszego strachu zbywszy, dobrej myśli począł być — W prawo czy w lewo? A oni: Kamień w lewo, kamień w prawo, Jedźże prosto, jedźże żwawo!… Więc znowu Skrobek: — I gdzież to pojedziem? A znów oni: Na pola, na gaje, Na łąki, ruczaje, Na ciepłe wyraje!… Podrapał się Skrobek w głowę i pyta: — A cóż za furmankę dostanę? Odpowiadają: — Główeczkę makową, Toli dobre słowo!… Na to Skrobek: — Nie idzie! Nie ma zgody! Koń mój, wóz mój i co na nim moje!… Ale Krasnoludki zakrzykną: Koń twój, wóz twój, A co na nim — nasze! Kiep ten, kto da Dmuchać sobie w kaszę! I nuż trzaskać w szable. — Niechże będzie po połowie! — chłop na to. A wtem król Błystek: — Człowieku! — rzecze cichym głosem — Żebyś ty tych skarbów nie połowę, ale tysiąc tysiąców tysiączną cząstkę miał, toby zguba twoja była! Wielkie bogactwo powala człowieka tak, jak wielka niemoc. Siłę mu z ciała bierze, ducha z piersi wyciska, z dobrej drogi zbija. A tuż Krasnoludki chórem: — Hej bogacz! ladaco. Ten brzydzi się pracą, Choć żyje — to na co? Kiedy umilkli, rzekł

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 |


Podstawy księgowości w organizacjach pozarządowych

dotacje i darowizny w organizacjach pozarządowych

sprawozdawczość finansowa ngo

podatki w ngo

koszty działalności ngo

rozliczanie projektów unijnych

vat w ngo

prowadzenie ksiąg w ngo

obowiązki księgowe w organizacjach charytatywnych

ngo do kontroli

kpir w ngo

fundusze w ngo

dokumentacja w ngo

wynagrodzenia w ngo

audyt w ngo


Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Marceline Desbordes-Valmore, Alojzy Feliński, Stanisław Brzozowski, Léon Deubel, Joachim Gasquet, Maria De La Fayette, Fagus, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Tristan Derème, Joseph Conrad, Klemensas Junoša, Zygmunt Gloger, Jacob i Wilhelm Grimm, Henry Bataille, Karl Gjellerup, Maria Konopnicka, nieznany, Konstanty Gaszyński, Antoni Czechow, Charles Baudelaire, Guillaume Apollinaire, Honore de Balzac, Eurypides, Aloysius Bertrand, Charles Cros, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Andrzej Frycz Modrzewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Denis Diderot, Casimir Delavigne, , Seweryn Goszczyński, Aleksander Dumas, Louis Gallet, Johann Wolfgang von Goethe, Wiktoras Gomulickis, Rudolf G. Binding, Wincenty Korab-Brzozowski, Homer, Władysław Anczyc, Aleksander Fredro, Anatole France, Stefan Grabiński, Anatol France, Jan Kasprowicz, Pedro Calderón de la Barca, Bolesław Prus, Michał Bałucki, James Oliver Curwood, Franciszek Karpiński, Deotyma, Wiktor Gomulicki, Gustave Kahn, Hugo von Hofmannsthal, Julius Hart, Frances Hodgson Burnett, Alter Kacyzne, George Gordon Byron, Fryderyk Hölderlin, Józef Czechowicz, Dōgen Kigen, Alfred Jarry, Charles Baudlaire, René Descartes, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Stefan George, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Daniel Defoe, Adam Asnyk, Theodor Däubler, Francis Jammes, Maria Dąbrowska, Björnstjerne Björnson, Fryderyk Hebbel, Hans Christian Andersen, brak, Anatole le Braz, Antonina Domańska, Stanisław Korab-Brzozowski, Rudyard Kipling, Max Elskamp, Aleksander Brückner, Max Dauthendey, Marija Konopnicka, Jean-Marc Bernard, Charles Guérin, Théodore de Banville, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, E. T. A. Hoffmann, Louis le Cardonnel, Miguel de Cervantes Saavedra,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Życie poprzednie
Próżnia
Śpiewak spod strzechy
Październik
Troškimas
Idzie żołnierz borem, lasem
śmierć
Pożegnanie z Lindorą w górach
Rota
Pieśń przyjacielska Przy kielichu

kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Montaż i instalacja ogrodzeń
Otoczenie ogrodzenia
itever
bestrolety fanpage
bdb-biuro.info.pl




Найдите лучшие предложения на berlin-hotel.pl/ferienhaus-strandengel/ и переживите уникальный опыт!
zobacz zrodlo oraz inne
zobacz zrodlo oraz inne
autokary warszawa
© 2015 Zbiór książek.